Přeskočit na obsah

Česká pošta postaví na Novojičínsku moderní logistické centrum za stovky milionů

Česká pošta modernizace linka

Česká pošta vybuduje v Mošnově na Novojičínsku moderní multimodální logistické centrum za stovky milionů korun. Začne fungovat v září a pošta tam přestěhuje třídicí centra z Ostravy a Olomouce. Do Mošnova budou putovat zásilky především z Asie a odtud se rozvezou vlakem či kamiony po celé Evropě. Pracovat tam bude 400 lidí.

Centrum vznikne v areálu Ostrava Airport Multimodal Park. Podle mluvčího půjde o největší investicí v moderní historii České pošty. „Tímto krokem chce firma mimo jiné vyřešit neuspokojivý stav logistické sítě v regionu, zásadně navýšit kapacitu balíkové sítě a zpracování zásilek,“ uvedl mluvčí pošty Ivo Vysoudil.

V Mošnově se počítá s novým balíkovým třídicím strojem s větším hodinovým výkonem a lepšími technologickými parametry, než mají současné stroje v Olomouci a v Ostravě. „Díky tomu bude možné strojově třídit téměř 95 procent balíkových zásilek (nyní toto číslo dosahuje v regionu 73 procent),“ uvedl mluvčí.

Centra v Ostravě a Olomouci podle něj při současných objemech balíkových zásilek již pracují za hranicí svých kapacit. „Náklady na modernizaci těchto zastaralých přepravních uzlů, zvýšení jejich kapacit a modernizaci vybavení by byly neekonomické a jejich kolaps by podle současných trendů hrozil v řádu několika málo let,“ uvedl Vysoudil.

Areál v Mošnově se podle něj díky své velikosti, vybavení a výhodné poloze stane novým logistickým standardem v České republice. „Zcela jedinečný multimodální hub o velikosti bezmála 30.000 metrů čtverečních poskytne napojení na letištní, dálniční i vlakovou síť,“ uvedl mluvčí.

Celkem má v centru v Mošnově vzniknout 400 pracovních míst. „Z toho prvních sto by mělo začít v hale pracovat již během tohoto roku,“ uvedl Vysoudil.

Generální ředitel České pošty Roman Knap uvedl, že instalace nového třídicího stroje je naplánovaná na první pololetí roku 2023. „Mošnov bude výkladní skříní nejen logistiky, ale celé České pošty. Naší strategií je maximálně využívat naši přepravní páteřní síť. Díky novému centru se logistický systém ještě více posílí a bude zásadní oporou České pošty,“ uvedl Knap.

Ředitel Divize logistiky České pošty Martin Kment uvedl, že kromě blízké dálnice a letiště, které posílí mezinárodní obchod pošty, je výhodou i snadno dostupné kolejiště. „Poprvé v historii České pošty nám pomůže otevřít kontejnerový terminál a obsluhovat kontejnerovou dopravu. Právě ta je jednou z našich strategických aktivit ve střednědobém horizontu,“ uvedl Kment.

Zdroj: allnews.cz

Napsat komentář