Přeskočit na obsah

Na ISSS se řeší i elektronické zdravotnictví

ISSS

V Hradci Králové probíhá konference ISSS, jedním z hlavních témat je i tolik diskutovaný eHealth. Co si dnes účastníci o elektronickém zdravotnictví poslechnou?

Konference Internet ve státní správě a samosprávě se tradičně věnuje nejen celonárodním hlavním tématům egovernmentu, ale i jednotlivým oblastem a sektorům. Jedním z letos ostře sledovaných témat je elektronizace zdravotnictví.

V bloku eHealth na konferenci vystoupil v úvodu hejtman Jiří Běhounek a shrnul kde jsme. Připoměl, že s eHealth nezačínáme na zelené louce, ale některé projekty a principy již fungují, na úrovni krajů již poměrně komplexně a na celonárodní úrovni kupříkladu elektronický recept, nebo záměr na elektronickou neschopenku.

Ministerstvo zdravotnictví mělo dvě velice zajímave prezentace, v první shrnulo legislativní rámec a připomnělo poměrně zásadní úpravy zákonů z konce minulého volebního období, které umožnily rozvoj tzv. NZISu (Národního zdravotnického informačního systému) a rozvoj jednotlivých registrů a hlavně jejich propojování tak, aby kupříkladu informace o lékařích a poskytovatelích zdravotních služeb byly skutečně autoritativním zdrojem. Pak představilo myšlenky zcela nového zákona o elektronizaci zdravotnictví, na jehož věcném záměru aktuálně pracuje.

Nový zákon by měl být hlavním právním předpisem, kde by byly na jednom místě v jednom zákoně všechny principy eHealth, stanoví role a úlohy a především umožní faktickou efektivní elektronizaci. Na tento nový zákon čekají všichni klíčoví hráči ve zdravotnictví, první verze záměru zákona bychom se měli dočkat během několika týdnů, což je pozitivní zpráva.

Michal Rada

Napsat komentář