Přeskočit na obsah

Poučení z tureckého přechodu na open source

Pardus Linux

Veřejné služby, které se chystají zvýšit využívání bezplatného a open source softwaru, zejména na pracovních stanicích s PC, by se měly obrátit na obec Eyüpsultan v Turecku. V roce 2015 zahájil Eyüpsultan dvouletý přechod na stolní počítače s otevřeným zdrojovým kódem. To se podařilo, protože správci IT zajistili, aby pracovní plochy vypadaly velmi podobně. „Reakce, kterou jsme dostali první den, byla úžasná, ještě teď se usmívám,“ říká Hüseyin Güç, vedoucí týmu GNU / Pardus Linux.

Eyüpsultan, istanbulská městská část, používá Pardus Linux, distribuci softwarových řešení s otevřeným zdrojovým kódem šitých na míru pro turecké veřejné služby. Pardus usnadňuje jemné doladění a přizpůsobení nových instalací. V Eyüpsultanu to znamená, že nová PC mohou být v provozu a připravena k použití za 15 minut.

Obec je ukázkou zralé implementace open source, řekl pan Güç. Velkou výhodou je schopnost provádět údržbu a podporu v průmyslovém měřítku. Obec spravuje stovky pracovních stanic z jednoho úřadu (předpisy mu neumožňují uvést přesné číslo). Kombinuje Lider / Ahenk a Zabbix pro automatickou správu aktualizací softwaru, firemních uživatelských zásad, softwarových požadavků založených na rolích a vzdálené sledování, detekci a odstraňování problémů.

Eyüpsultan paralelně přešel na poštovní server Zimbra a začal přemisťovat podnikové aplikace do PostgreSQL, výchozího systému správy relačních databází.

V roce 2015 migrace začala tím, že se všichni uživatelé seznámili s Linuxem – operačním systémem – a LibreOffice – sadou nástrojů pro kancelářskou produktivitu. “Dělat to před migrací pomáhá hladkému přechodu,” říká pan Güç. Ve skutečnosti byli v roce 2016 migrováni do systému Linux a LibreOffice pouze uživatelé, kteří na konci školení prošli testem; ostatní dostali další výcvik a znovu se otestovali.

Město stále nabízí školení o těchto a dalších open source řešeních. „Pravidelné školení je druhým hlavním důvodem úspěchu našeho přechodu,“ říká Güç. “Velice nám záleží na školení a vždy zkontrolujeme, zda naše kurzy vedou k dobrým výsledkům.”

„Použití open source pomáhá zlepšit bezpečnost informací a umožňuje nám spolupracovat s místními společnostmi, které se specializují na open-source IT služby,“ říká pan Güç

Zdroj: joinup.ec.europa.eu

Napsat komentář