Přeskočit na obsah

Proč by vlády měly upřednostňovat Open Source?

#opensource

Od svého zrození před více než dvaceti lety pokračuje open source ve firemní oblasti rychlým tempem, až donedávna však nevstoupil do vládní sféry.

Ve Francii, Spojeném království, USA i v EU již vlády doporučily používat software s otevřeným zdrojovým kódem. Kromě toho se tento fenomén stal skutečně globálním – už zpráva z roku 2010 identifikuje více než 300 vládních iniciativ v oblasti open source politiky.

Co žene tolik vlád, aby upřednostňovaly přijetí open source softwaru v rámci svých správ? Výhody open source jsou zvláště dobře sladěny s cíli, které sleduje každá vláda. Co je tedy přínosem open source pro vlády jednotlivých zemí?

  • IT rozpočty pod kontrolou

Jedním z hlavních zájmů mnoha vlád je zachování kontroly nad výdaji na IT v době, kdy se digitální transformace vládních operací stala nezbytnou podmínkou pro každého. Ačkoli open source software je komerční produkt, a proto není bezplatný, má celkové náklady na vlastnictví, které jsou obecně nižší než vlastní software. Jeho využití proto pomáhá veřejným orgánům omezovat výdaje na IT.

Když vlády potřebují získat a/nebo rozvíjet přizpůsobení, konkurence v této službě je zcela otevřená. Naproti tomu dodavatelé proprietárních řešení často omezují tyto služby na několik certifikovaných partnerů. Co se týče školení, open source software má výhodu díky své široké dostupnosti pro uživatele. Ještě důležitější je, aby se kvalifikovaní technici a vývojáři mohli relativně rychle naučit vnitřní fungování softwaru, protože jeho kód je snadno dostupný. To značně usnadňuje údržbu, protože i když software již není oficiálně podporován, je vždy možné diagnostikovat, ladit a opravovat otevřený kód.

Vlády mohou kontrolovat náklady na přechod z existujícího systému na open source software implementací progresivních migračních strategií. To je možné díky schopnosti vývojářů přizpůsobit kód podle potřeby tak, aby dočasně vyhověl procesu přechodu a zároveň omezil narušení služeb.

  • Využití konkurenčního nabídkového řízení

Jakékoli veřejné zakázky obecně vyžadují výběrová řízení. Vzhledem ke své povaze, open-source software umožňuje komukoliv učinit nabídku. S proprietárním softwarem může řešit problémy pouze tvůrce a/nebo prodejce softwaru. Dodavatelé softwaru s otevřeným zdrojovým kódem jsou nuceni díky vysoké úrovni konkurence neustále zdokonalovat svá řešení, pokud mají úspěšně konkurovat nabídkám v oblasti zadávání zakázek. Proprietární softwarová firma může na druhé straně zajistit, aby požadavky nabídkového řízení splňovala pouze ona.

Tato soutěž přináší značný přínos z hlediska nákladů, protože uchazeči o práci vycházejí na základě zkušeností a odborných znalostí a ceny. To pomáhá vládám co nejlépe využít peníze daňových poplatníků. Nabídkové řízení také zlepšuje kvalitu IT zdrojů dostupných vládám, protože pro získání nabídek musí konkurenti vyvinout inovativní, špičkové návrhy přizpůsobené potřebám veřejných subjektů, které zakázky zadávají.

  • Neustálá vytrvalost

Investice veřejného sektoru, zejména pak výdaje na IT zdroje, mají být dlouhodobé a plánují se na několik let dopředu. Open source software dobře vyhovuje této praxi, protože snižuje závislost vlády na jednom jediném dodavateli. Ať už se totiž stane cokoliv, i když původní poskytovatel řešení nedokončí implementaci nebo svůj produkt přestane podporovat, vlády si ponechávají právo používat a upravovat software s otevřeným zdrojovým kódem. Každá správa, která se ocitne v této situaci, se může snadno a rychle obrátit na nového poskytovatele služeb, aby převzal údržbu a stálý rozvoj IT.

  • Využití výhod mutace

Vládní úřady jsou pověřeny širokou škálou úkolů veřejné služby a musí tyto úkoly plnit v souladu s předpisy. Tato odpovědnost se vztahuje i na jejich počítačové systémy a výzvy týkající se zajištění dodržování předpisů v oblasti informačních technologií v různých agenturách regulačními orgány mohou být složité a náročné.

S otevřeným zdrojovým softwarem však mohou vládní agentury vzájemně koordinovat a sdílet, vyvíjet a implementovat svá IT řešení způsobem, který zajišťuje komplexní uspokojení všech požadavků. Sdružování těchto prostředků jim také umožňuje maximalizovat efektivitu těchto projektů. Tato výhoda nutí mnoho federálních, státních a místních vládních úřadů a správních orgánů, aby byly aktivní v komunitách s otevřeným zdrojovým kódem.

Kromě toho společnosti, které prodávají služby open source řešení, podpory a údržby, obecně neukládají limity počtu uživatelů. To umožňuje vládám provádět společné implementace bez obav z omezení objemů uživatelů.

  • Zajištění bezpečnosti a soukromí

Nejvíce uživatelů open source softwaru najdeme u ministerstev obrany. To proto, že požadují absolutní bezpečnost počítačů a důvěrnost dat. Z tohoto důvodu je open source software jejich jasnou volbou, protože otevřený kód umožňuje kompletní audity pro kontrolu backdoorů nebo jiných zranitelností.

Skutečnost, že proprietární software skrývá zdrojový kód, neznamená, že je imunní vůči útokům. Ačkoli zdrojový kód není veřejný, je obecně možné jej rekonstruovat pomocí dekompilačních technik. Když útočníci zneužijí zranitelnosti v proprietárním kódu, odhalí, identifikují a rychle prorazí svými útoky. Může to být velmi obtížné, ne-li nemožné, z důvodu přístupu ke zdrojovému kódu. Možné to však je.

A naopak, přístupnost open source kódu, stejně jako svoboda svobodného kopírování a úprav, umožňuje člověku rychle reagovat, když jsou nějaké zranitelnosti objeveny. Člověk se již nemusí spoléhat jen na vlastní bezpečnostní politiku dodavatele. Tato charakteristika poskytuje vládním subjektům úplnou kontrolu nad jejich IT systémy a pomáhá jim lépe zabezpečit ochranu kritických funkcí z hlediska bezpečnosti a soukromí.

Kromě toho mohou mít vlády kontrolu nad prostředky IT, které umožňuje software s otevřeným zdrojovým kódem, a mohou být většinou nezávislé na dodavatelích ze soukromého sektoru, a tak si zachovávají větší suverenitu nad svými počítačovými systémy.

  • Zajištění robustnosti a spolehlivosti

Vládní správy musí sloužit milionům občanů, a proto musejí mít naprostou důvěru v robustnost a spolehlivost svých IT systémů. S otevřeným zdrojovým softwarem mohou snadno sledovat funkčnost svých systémů, v případě potřeby kód opravovat a podle potřeby jej dokonce i vylepšovat.

Vlády mohou těžit z toho, že dnes je stále snazší přispívat k open source projektům díky uživatelsky přívětivým softwarovým platformám, jako je GitHub. Tato otevřenost umožňuje hromadění dovedností a znalostí. Kód každého je viditelný pro všechny a vytváří tak přátelskou soutěž, kde hordy vášnivých vývojářů soutěží s kreativitou a přísností, aby posílili a rozšířili zdrojový kód – a tak získali uznání a obdiv svých vrstevníků. Z těchto příspěvků profitují všichni uživatelé, včetně vlád.

  • Zvýšení transparentnosti

Občané jako plátci daní stále více požadují transparentnost, pokud jde o jednání veřejných činitelů a veřejných agentur. Tato poptávka vedla k rozkvětu nových „otevřených“ konceptů – otevřených dat, otevřeného vzdělávání, otevřeného práva, otevřené vlády atd., které nově definují vládní provozní standardy. Tyto iniciativy jsou možné díky technologickému pokroku a byly z velké části inspirovány hodnotami a zvyklostmi komunity s otevřeným zdrojem, které jsou založeny na sdílení a přidávání společného „dobra“.

Výše uvedená transparentnost je v moderních demokraciích stále silnějším požadavkem občanů. Veřejné akce musí být nejen odpovědné, ale vlády musí zajistit, aby lidé měli digitální přístup k tomu, aby zůstali aktuální a sledovali činnost veřejných subjektů, které jim slouží.

  • Povolení jednodušších přenosů veřejných dat

Podobně jako u systémů IT soukromého sektoru, informační systémy veřejného sektoru trpí různorodostí, která může značně omezit fungování veřejné služby. Použití softwaru s otevřeným zdrojovým kódem, který je založen na otevřených standardech, které usnadňují přenos dat, usnadňuje dosažení homogenity IT a zvyšuje tak kompatibilitu přenosů dat.

Pro veřejnoprávní organizaci je tímto způsobem otevřený open source software umožněn co nejhladší přenos dat, což činí data užitečnějšími a zároveň umožňuje vytvářet kreativitu ve vývoji a nabízet inovativnější služby občanům.

  • Inovace pro lepší služby občanům

Veřejné orgány nesmějí zapomínat, že jejich činnost by se měla v první řadě řídit hodnotou, kterou občanům přinášejí. Vlády mohou být často zesměšňovány kvůli zpožděním a administrativním složitostem, což může pomoci vyrovnat a napravit toto negativní vnímání efektivním a nákladově efektivním řešením digitálních přechodů tím, že se zaměří na zvýšení rychlosti a kvality svých funkcí a na využití svých informačních systémů – aby nabídly nové, inovativní služby pro své občany.

Opět platí, že open source může být v tomto ohledu cenným přínosem. Pro vytvoření nového softwaru je poměrně snadné kombinovat několik komponent s otevřeným zdrojovým kódem. Navíc – protože kód je otevřený – každý, kdo má dobrý nápad, jej může snadno prototypovat a rychle otestovat. Díky rozvoji interní IT kultury postavené na open source softwaru mohou IT týmy veřejné služby zlepšit své dovednosti, zlepšit své systémy a lépe sloužit veřejnosti. Mnozí z nich to již dělají, což dokazuje mnoho iniciativ s otevřenými daty a API od veřejných orgánů, zveřejňovaných v open source komunitě.

Zdroj: eXo, Patrice Lamarque

Napsat komentář