Přeskočit na obsah

Soud osvobodil obžalované v kauze pronájmu reklamních ploch v metru

reklama metro

Obvodní soud pro Prahu 1 osvobodil někdejšího místostarostu Prahy 1 Michala Valentu (ODS), firmu JCDecaux a jejího bývalého manažera Tomáše Tenzera, které dříve odsoudil za ovlivnění pronájmu reklamních ploch v pražském metru. Osvobození navrhl státní zástupce na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu, ke kterému podali obžalovaní úspěšné dovolání. Původně soud uložil obžalovaným peněžité tresty.

Případ se týkal pronájmu tzv. citylightů ve vestibulu stanice metra Staroměstská, který JCDecaux získala od radnice Prahy 1 v roce 2016. Valenta, který byl místostarostou městské části v letech 2006 až 2010, v té době zasedal v majetkové komisi radnice. Firmu podle původního rozsudku zvýhodnil tím, že Tenzerovi poslal zprávu o záměru pronajmout plochy konkurenční firmě euroAWK včetně nabídkové ceny.

Nejvyšší soud po přezkoumání případu rozhodl, že se v případě záměru na pronájem ploch nejednalo o veřejnou soutěž, takže nemohla být naplněna skutková podstata jejího ovlivňování ani žádného jiného trestného činu. „Soud je v současnosti povinen respektovat tento právní názor,“ uvedl soudce Lukáš Svrček v odůvodnění zprošťujícího rozsudku.

Podobně se vyjádřil i státní zástupce Jan Lelek, který s odkazem na závazné rozhodnutí Nejvyššího soudu sám zproštění obžalovaných navrhl. K rozhodnutí Nejvyššího soudu nicméně vyjádřil výhrady. „Mám za to, že soud některé věci, které by byly pro posouzení této věci klíčové, tak že je přehlédl či marginalizoval,“ řekl. Nesouhlasil například s právním názorem, že se nejednalo o veřejnou zakázku.

JCDecaux dříve provozovala zastávkové přístřešky pražské MHD a reklamní plochy v metru, v prvním případě mu město neprodloužilo smlouvu a ve druhém dopravní podnik kontrakt zrušil, o čemž obě strany vedou právní spor. Tenzerovo jméno se před několika lety objevilo v médiích v souvislosti s tehdejší předsedkyní pražského zastupitelského klubu Pirátů Michaelou Krausovou. Ta se s tehdy ještě manažerem JCDeaux scházela, podle ní šlo o osobní schůzky. Na funkci šéfky klubu nicméně přesto rezignovala s tím, že pochybila při informování o schůzkách.

TZ

Foto: JCDecaux

Napsat komentář