Přeskočit na obsah

Web Pragozor nabízí ověřená data o bydlení, zdraví či dopravě

Pragozor

Na novém webu www.pragozor.cz mohou nyní Pražané objevovat zajímavá čísla o hlavním městě. V jednoduché a srozumitelné formě se zde dozví ověřené a ozdrojované informace o metropoli. Ilustrovaný golem Pragozor návštěvníky webu provede různými oblastmi městského života – od dopravy, životního prostředí, bydlení, turismu nebo bezpečnosti až po zdraví, včetně údajů o současné situaci s koronavirem. Pragozor je projektem městské společnosti Operátor ICT a její datové platformy Golemio.

Pragozor přehledně zpracovává informace o běžných životních situacích Pražana rozdělených do osmi základních kategorií: Zdraví, Bydlení, Životní prostředí, MHD, Auta, Bezpečnost, Mobilita a Turismus.

„Web Pragozor obsahuje celkem sto patnáct grafů. Z toho čtyřicet je aktivních, založených na živých datech, která se v pravidelných intervalech aktualizují. Patnáct grafů je tematicky ilustrovaných. Pragozor zpracovává data z dopravních čidel a senzorů, aplikace PID Lítačka, Smart Prague Indexu, ale i parkovacích domů, statistik policie, Českého hydrometeorologického ústavu nebo statistických ročenek. Často nabízí i mezinárodní srovnání,“ vysvětluje Michal Fišer, ředitel Operátora ICT.

Současný obsah webu ale není konečný. Operátor ICT chce pokračovat v přidávání dalších dat v návaznosti na to, jak budou postupně uvolňována (například od Dopravního podniku hl. m. Prahy) nebo na základě poptávky ze strany uživatelů.

„Těší mě, že rozšiřujeme dosah datové platformy Golemio a přibližujeme ji lidem. V Brně už podobný projekt mají pod názvem data.brno.cz a v Praze jsme také chtěli zprostředkovat naše data ve snadno srozumitelné formě. Kvalitou zpracování webu jsme ale Brno určitě předčili. Jsem nadšený z krásné grafiky Pragozora, díky které bude projekt poutavý pro všechny, včetně třeba studentů a dětí. Věřím, že i malí Pražané se takto budou moci podrobněji seznámit s fungováním našeho města, ať už sami, nebo třeba za pomoci rodičů a učitelů,“ dodává Jaromír Beránek, předseda Výboru pro IT a Smart City Zastupitelstva hl. m. Prahy.

Napsat komentář