Analýza: Češi nyní platí za energie v průměru o 155 Kč měsíčně více než loni

plyn nákup

Češi platí v současné době za energie v průměru o 155 korun měsíčně více než ve stejném období loni. Oproti začátku letošního roku ovšem platby za elektřinu a plyn znatelně klesly, nejvýše byly v prvním čtvrtletí. Vyplývá to z analýzy společnosti Patron GO, která čerpala data v průměru od 2 000 uživatelů. V příštím roce platby za elektřinu nejspíš opět vzrostou.

Loni podle analýzy platil průměrný Čech za energie ve třetím čtvrtletí 6 375 korun měsíčně. Letos to ve stejném období roku bylo 6530 korun. Maxima pak podle analýzy dosáhly průměrné platby za energie v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy průměrný odběratel platil 7088 korun měsíčně. Ve druhém čtvrtletí činily průměrné platby za energie 6 623 korun.

„Dobrá zpráva je, že ceny od začátku roku stále postupně klesají. To je markantní rozdíl oproti loňsku, kdy ceny ve třetím kvartále vyskočily za pouhé tři měsíce o 40 procent. Tak razantní skokové zdražení Čechy a jejich rozpočty znatelně zaskočilo. Letos je situace klidná, nicméně si musíme uvědomit, že stále platíme více než loni,” uvedl šéf společnosti Patron GO Lukáš Vršecký.

Ceny energií během loňského roku rekordně vzrostly, místy až o stovky procent. Česká vláda proto pro letošní rok přijala cenové stropy na elektřinu a plyn. Většina tuzemských dodavatelů tak na začátku letošního roku nabízela odběratelům energie za ceny právě na úrovni cenového vládního stropu. Během roku pak dodavatelé v reakci na pokles cen komodit na burze začali postupně zlevňovat i své dodávky. Zatím poslední zlevnění ohlásili v tomto týdnu například ČEZ, innogy nebo MND. Dříve snižovali ceny také E.ON, Pražská energetika, Centropol nebo Pražská plynárenská.

I přes zlevňování dodavatelů bude elektřina v příštím roce zřejmě dražší. V koncových cenách elektřiny se v příštím roce totiž projeví plánované úpravy distribučních poplatků a také návrat plateb za obnovitelné zdroje energie. Ty určuje Energetický regulační úřad (ERÚ), letos by o nich měl rozhodnout v listopadu. Podle analytiků lze očekávat zvýšení těchto plateb, protože v letošním roce na ně přispíval stát a v příštím roce už nebude. Podle expertů tak odběratelé za elektřinu i přes zlevňování ze strany dodavatelů nejspíš zaplatí více než v současnosti. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) dříve připustil, že zdražení může být zhruba do deseti procent.

TZ

#EVENT #KONFERENCE

20Čvn2024

Obec řádným hospodářem 2024

Od 9:00 Do 17:00

Kongresové centrum Praha, sál "Klub H"

Zobrazit více...