Přeskočit na obsah

Analýza: V lednu 2018 vyhlásili veřejní investoři o třetinu více zakázek než v minulém roce

veřejné zakázky

V prvním měsíci letošního roku bylo vypsáno 653 výběrových řízení v hodnotě 17,4 miliardy korun. Oproti srovnatelnému období minulého roku přitom jde o třetinový, respektive dvoupětinový nárůst.

Ačkoli bylo v průběhu ledna konkrétním dodavatelům zadáno méně zakázek než v minulém roce, jejich celková hodnota byla naopak o dvě pětiny vyšší. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research na základě dat uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek na konci ledna 2018.

V lednu roku 2018 vyhlásili veřejní investoři celkem 653 výběrových řízení v souhrnné hodnotě 17,4 miliardy korun. To v meziročním srovnání představuje bezmála třetinový (30,1 procenta) nárůst počtu vypsaných soutěží a zároveň jde oproti srovnatelnému období předchozího roku o více než dvoupětinový (42,4 procenta) nárůst objemu investic. Největší zakázku měsíce ledna v hodnotě 1,5 miliardy korun vyhlásil Moravskoslezský kraj na zajištění dopravní obslužnosti Moravskoslezského kraje v oblasti Novojičínsko západ II.

V prvním měsíci letošního roku bylo ukončeno a konkrétním dodavatelům zadáno 3403 zakázek nebo jejich částí v celkové hodnotě 51 miliard korun. Oproti předchozímu roku sice jde o bezmála čtvrtinový (23,5 procenta) pokles počtu ukončených soutěží, avšak zároveň se jedná o dvoupětinový (39,5 procenta) nárůst jejich objemu. Největší zakázku měsíce ledna v hodnotě 14 miliard korun na rámcovou smlouvu o poskytování dodávek určených druhů minerálních olejů prostřednictvím železnice pro rok 2018 zadala společnost ČEPRO. Meziroční srovnání je přitom ovlivněno vysokou úrovní začátku roku 2016, kdy byly masivně zadávány zakázky oznámené před změnou zákona o veřejných zakázkách z října 2016. Některá zadávací řízení stále probíhají, a proto lze očekávat, že v dalších měsících dojde ještě k aktualizaci a upřesnění dat.

Partnery analýz veřejných zakázek jsou firmy HOCHTIEF CZ, INFRAM, Metrostav, PRAGOPROJEKT, SUDOP GROUP, HBH Projekt a Valbek.

Napsat komentář