Přeskočit na obsah

Brno se bude ucházet o titul Evropské hlavní město inovací 2020

European Capital of Innovation

Evropská komise vyhlašuje každý rok soutěž o hlavní evropské město inovací – European Capital of Innovation. Ta hodnotí města na základě jejich inovačního potenciálu. Do letošního ročníku se přihlásilo i Brno.

Soutěž Evropské hlavní město inovací 2020 cílí primárně na inovace pro společnost, tedy takové, které přinášejí zvýšení kvality života obyvatel města. Přihlášky jsou hodnoceny na základě čtyř kategorií: experimentování (inovační procesy, koncepty, nástroje), zapojení občanů do inovačního procesu, rozšíření atraktivity města (lákání talentů, vzor pro další města), podpora občanů (měřitelné dopady aktivity).

Na přelomu července a srpna vybere odborná porota širší okruh 12 finalistů, resp. měst. Ti pak zpracují také minutové promo video. Na přelomu srpna a září budou mít pozvaní finalisté slyšení před Evropskou komisí (v závislosti na koronaviru může toto slyšení proběhnout distančně). V termínu od 22. do 24. září budou slavnostně vyhlášeny výsledky v rámci Evropských dnů výzkumu a inovací (Research and Innovations Days) v Bruselu.

„Vítěz získá v soutěži milion eur, každé další z pěti nejlépe hodnocených měst obdrží sto tisíc eur. Loni jsme se umístili na 13.-14. místě. Díky loňské zpětné vazbě jsme se letos poučili a do soutěže se hlásíme jen se třemi velkými projekty, které mají potenciál samy o sobě naplnit všechna požadovaná kritéria,“ vysvětlil náměstek Tomáš Koláčný.

Zmíněnými projekty je Fablab Experience se svou pojízdnou prototypovací učebnou, Czechitas House, tedy komunitní centrum zaměřené na vzdělávání dětí a žen v informačních a komunikačních technologiích a popularizační aktivity koordinované Hvězdárnou a planetáriem Brno.

Napsat komentář