ČNB za první tři čtvrtletí víc než zdvojnásobila objem zlatých rezerv

zlato rezervy ČNB

Česká národní banka (ČNB) za první tři čtvrtletí letošního roku víc než zdvojnásobila objem svých zlatých rezerv. Ke konci září dosahovaly 806 000 troyských uncí, tedy zhruba 25,1 tuny, vyplývá z údajů o struktuře devizových rezerv, které dnes centrální banka zveřejnila. Hodnota zlatých rezerv na konci čtvrtletí byla 35,363 miliardy korun.

Ke konci roku 2022 měla centrální banka v bilanci 385 000 troyských uncí zlata, tedy zhruba 12 tun. Jeho hodnota byla 15,785 miliardy korun. ČNB nakupovala zlato od začátku roku, ve druhém a třetím čtvrtletí její aktivita v tomto směru vzrostla. Za první kvartál se objem zlatých rezerv zvýšil zhruba o 1,5 tuny, ve druhém čtvrtletí o dalších 6,1 tuny a ve třetím čtvrtletí o 5,5 tuny.

Guvernér ČNB Aleš Michl opakovaně uvedl, že by se zlatá rezerva centrální banky měla postupně zvýšit ke 100 tunám zlata. Podle něj by takový objem zlata zlepšil diverzifikaci portfolia rezerv a zároveň by zvýšil jejich výnos. Podle Michla by také ČNB vybudovala pro příští generace zlatý poklad.

Člen bankovní rady Jan Kubíček v srpnu upozornil, že většina zlata, které ČNB nakupuje, se fyzicky nenachází v jejích budovách, ale je uloženo v zahraničních bankách.

TZ

#EVENT #KONFERENCE

17Zář2024

NO-DIG 2024

Hotel Palcát a LH Hotel Dvořák, Tábor

Zobrazit více...