ČSSZ by měla mít od roku 2026 nový informační systém pro výplatu penzí

ePortál ČSSZ

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) by měla mít od roku 2026 nový informační systém pro evidenci a vyplácení důchodů. Stát by měl několik stovek milionů korun. Využít se mají evropské peníze z Národního plánu obnovy. Projekt se nyní připravuje. Nahradí dosavadní zastaralý systém. Na dotaz ČTK to řekl ředitel úřadu František Boháček. ČSSZ v minulosti už výběrová řízení na dodání informačních systémů vyhlásila, některá pak zrušila.

„Chci upozornit na to, že máme řadu systémů moderních. A pak máme systém, který slouží primárně pro evidenci a výplatu důchodů a který je zastaralý. Na výměně aktuálně pracujeme… Jsme ve fázi příprav. V zásadě máme představu, co chceme v následujících dvou letech realizovat tak, abychom se posunuli zas o kus dál,” uvedl Boháček.

ČSSZ na konci září vyplácela celkem přes 2,83 milionu starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů. Vybírala odvody od 279 700 zaměstnavatelů, 4,63 milionu zaměstnanců a 772 700 živnostníků. Za loňský rok dostala 249 500 žádostí o nové penze. Úřad také oznámil, že od nynějška je možné o důchod žádat také on-line. Vedle důchodové agendy má správa na starosti i vyřizování a vyplácení nemocenské, mateřské, otcovské, ošetřovného a dlouhodobého ošetřovného.

Podle plánu by nový systém měl být v provozu od roku 2026. Stát by měl „jednotky stovek milionů”, řekl šéf ČSSZ. Využít by se měly evropské peníze z Národního plánu obnovy. Nový systém by měl sloužit nejen k evidenci a výplatám penzí, ale i pro rozhodování u dalších agend. „Je to komplexní projekt,” podotkl ředitel úřadu.

ČSSZ nyní posuzuje, co bude nutné v novém systému budovat a jaké dosavadní části se budou moci využít. Podle toho pak naplánuje zakázky. „Od toho bude odvislé, zda bude dodavatelů více a případně kolik,” zmínil Boháček.

Podle Jurečky by ministerstvo práce mělo spravovat informační systémy pro ČSSZ i pro úřady práce. „Na tom už se pracuje tak, aby opravdu rozhodovací kroky řídilo do budoucna ministerstvo práce, abychom lépe dokázali propojovat data a pracovat s nimi lépe analyticky i strategicky,” řekl Jurečka. Dodal, že na propojení údajů spolupracuje jeho ministerstvo teď i s resortem zdravotnictví. Informace by se měly využít k nastavení zdravotní a sociální péče.

TZ

#EVENT #KONFERENCE

17Zář2024

NO-DIG 2024

Hotel Palcát a LH Hotel Dvořák, Tábor

Zobrazit více...