Přeskočit na obsah

Informační systém MPSV bude stát 2,5 mld Kč

MPSV egovernment

Nový jednotný informační systém resortu práce a sociálních věcí, který se má spustit příští rok a původně měl fungovat od roku 2017, bude proti plánům o miliardu dražší. Místo 1,5 miliardy korun by měl stát bezmála 2,5 miliardy. Vyplývá to z materiálů ministerstva práce.

“Součet předpokládaných hodnot veřejných zakázek je 1,553 miliardy korun. Součet celkových nákladů je 2,484 miliardy korun,” uvedlo v podkladu ministerstvo. Podle něj část nákladů připadá na “rozvojové požadavky”, které se nedaly v době zadání zakázek očekávat.

V podkladu ministerstvo uvádí, že investice se vrátí do osmi let díky úspoře výdajů za provoz nových služeb. Jejich roční náklady odhaduje na zhruba 191 milionů korun. Nyní je to 511 milionů korun.

Systémy resortu od roku 1993 zajišťuje společnost OKSystem. Za závislost na jediném dodavateli sklízí úřad dlouhodobě kritiku. Rozhodnutí o výměně padlo v roce 2010. Kvůli pochybením při výběru ale antimonopolní úřad zakázal nové programy používat a úředníci se vrátili k OKSystemu.

Jednotný systém se skládá z více položek. Zadávací cena systému pro agendu zaměstnanosti činila podle věstníku zakázek 286 milionů korun bez DPH. Vysoutěžená cena nedosahovala podle podkladů ani 100 milionů. Resort odhaduje, že za nový systém vydá asi 400 milionů. Integrovaná podpůrná a provozní data chtělo ministerstvo za 291 milionů korun bez DPH. I tady ze soutěže vzešla dodávka za zhruba sto milionů. Výsledná cena by mohla být kolem 550 milionů. Za nový resortní portál, který je několik měsíců v provozu, chtělo ministerstvo vydat přes 100 milionů korun. Stejná byla i vítězná cena z tendru. Nakonec se částka dostala ke 300 milionům.

Dodavatele systému pro vyplácení dávek resort ani po dvou výběrových řízeních nemá. V první soutěži chtěl za systém dát 616 milionů bez DPH, ve druhé 270 milionů bez DPH, vyplývá z věstníku zakázek. Podle předpokladu ministerstva by dávkový systém nakonec mohl stát přes 350 milionů. Není také jasné, za kolik se vyřeší migrace dat a ukončování nynějšího provozu. Úřad odhaduje sumu 400 milionů.

Do konce roku 2018 ministerstvo z celkové sumy 2,5 miliardy proplatilo 549 milionů korun. Loni to mělo být 644 milionů. Letos by úhrada podle odhadů měla dosáhnout jedné miliardy a příští rok 261 milionů korun. Letošní celkové výdaje na provoz a investice do technologií ministerstvo vyčíslilo na tři miliardy korun. Podle něj jsou za vysokou sumou dokončovací práce a souběžné fungování nových a starých systémů. Provoz nynějších systémů od OKSystemu by měl stát podle podkladů 702,2 milionu a provoz nových systémů 701,94 milionu. Na investice by se mělo využít z třímiliardové sumy 448,95 milionu.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Napsat komentář