Přeskočit na obsah

Komentář: EU chce zatočit s daňovými superúlevami

egovernment taxes EU

Evropská unie chystá nařízení, které by znemožnilo daňové superúlevy pro obří firmy od vlád členských států. Argumenty obou stran jsou pádné a vyrovnané, přesto se jedná o prioritu Evropské komise. Proč takový rozruch a na čí straně je pravda?

Evropská komise chce, aby přestaly daňové spekulace obřích firem, které moc neplatí daně. Takových případů se v posledních letech objevilo několik. Především technologické a IT firmy, jako je Apple, Amazon, Facebook, Google a několik dalších se vyhýbá placení daní poněkud podivnými dohodami s vládami některých členských států. Pak – i když podnikají v celé Evropě – fakticky skoro žádné daně platit nemusí.

Je to příklad třeba Apple, který díky zvláštní dohodě s Irskem, daně de facto neplatil několik let. Odhaduje se, že podobné praktiky připravují evropské státy kolem čtvrt bilionu eur ročně. A to už EU nechce tolerovat. Francie spolu s dalšími velkými zeměmi připravuje nové nařízení, které by u gigantických společností působících na celoevropském trhu změnilo způsob odvádění daní. Podle nového návrhu by takové velké firmy měly platit daň nikoliv ze zisku, ale z příjmů, a to nehledě na to, kde k příjmu přišly. Mělo by se jednat zřejmě o nízké jednotky procent, přesto se má ale v součtu jednat o stovky miliard eur. Tímto způsobem, částečně zavedeným v menší míře u přepočítávání daní z přidané hodnoty, kde se tyto odvádějí pro stát, na jehož území k přidané hodnotě došlo, by se mělo zabránit podobným excesům, jako v případě dohod Irska či Lucemburska s velkými firmami.

Argumenty proti jsou jasné. Velké společnosti argumentují tím, že místo placení daní pomáhají daným státům v růstu jejich ekonomiky zvyšováním zaměstnanosti a posilováním konkurenceschopnosti. Argumenty Evropské komise zní také rozumně, hlavním je rovnost podmínek pro všechny, která je opravdu těmito praktikami narušena. Ve hře jsou samozřejmě ale především peníze. Na jedné straně zvyšování zisků placením takřka nulových daní v daňových rájích Evropy a na druhé straně chybějící peníze v rozpočtu EU a jednotlivých států. Je totiž pravdou, že princip přímého zdanění firem jen podle jejich sídla je v dnešní době globální ekonomiky krajně nespravedlivý. Firmy vytvářejí zisk v celém evropském prostoru, ale logicky hledají, jak ušetřit, a tak se jim daňové superúlevy velice hodí. Ostatní evropské státy z takové firmy ostrouhají. A zlobí se.

Jestli se podobný princip podaří prosadit vůbec není jisté. Protiváhou jsou totiž snahy jednotlivých států motivovat velké firmy k tomu, aby se usadili právě na jejich území, zaměstnávaly jejich občany, používaly jejich služby a výrobky a dodávaly si prostřednictvím jejich subdodavatelů. A tenhle oříšek se bude jen těžko louskat, protože má opravdu tvrdou slupku.

Michal Rada

1 komentář na “Komentář: EU chce zatočit s daňovými superúlevami”

  1. Pingback: Komentář: EU chce zatočit s daňovými superúlevami | B2B NETWORK NEWS

Napsat komentář