Přeskočit na obsah

Město je blíže ke spuštění automatizovaného vjezdu a výjezdu vozidel z parkovišť

parking lot

V souvislosti s ukončením pilotního projektu spuštění automatizovaného vjezdu a výjezdu vozidel do městských parkovišť se dnes Rada hl. m. Prahy seznámila se zprávou o ukončení projektu a o získaných poznatcích. Cílem bylo otestovat technické řešení pro rozšíření nabídky platebních služeb a zvýšení uživatelského komfortu prostřednictvím modernizace městského parkoviště. Pilotní projekt byl realizován na parkovišti P+R Letňany.

Současně bylo ověřeno využití mobilní aplikace jako univerzálního platebního kanálu pro realizaci bezhotovostních plateb s možností navigace uživatelů na parkoviště a zobrazení online statusu zaplnění parkoviště. Dopravní podnik hl. m. Prahy a Technická správa komunikací nyní mají za úkol implementovat tuto technologii do provozu automatizovaného vjezdu a výjezdu vozidel na jimi provozovaná veřejná parkoviště P+R.

Po aktivaci a doplnění souvisejících uživatelských informací do virtuálního účtu karty Lítačka bude zajištěna automatická identifikace uživatelů při vjezdu na parkoviště. Uživatel může službu parkování využít, aniž by musel použít jiný nástroj při mobilní bezhotovostní platbě parkovného. Zároveň dojde k zvýšení komfortu odbavení i pro řidiče, kteří kartu nemají, ale parkoviště využívají nárazově.

Automatizovaný vjezd a výjezd vozidel na P+R parkoviště bude spuštěn ke konci tohoto roku. Vjezd bude možný i nadále hotovostní formou, respektive klasickým odebráním lístku a odznačením se na výjezdu z parkoviště. Nově budou moci uživatelé zvolit i bezhotovostní metodu díky mobilní aplikaci PID Lítačka. Uživatel si jednoduše najde příslušné parkoviště, aplikace pošle pokyn do informační sítě parkoviště, aby identifikovala registrační značku vozidla. Informační systém pak v aplikaci spáruje výši platby parkovného k dané registrační značce a platbu potvrdí a odešle informaci o úhradě na registrovaný email uživatele. Ten pak má 15 minut na výjezd z parkoviště.

Napsat komentář