MŠMT dá více peněz na vědecký program a na základní aktivity ESA

ESA MŠMT

Příspěvek ministerstva školství (MŠMT) na vědecký program a základní aktivity Evropské kosmické agentury (ESA) vzroste. Zatímco letos činí 9,4 milionu eur (zhruba 229,172 milionu českých korun), v roce 2025 by měl dosahovat výše 10,8 milionu eur (asi 263,3 milionu korun). Resort to oznámil na svém webu. MŠMT se k dalšímu financování zavázalo při příležitosti zasedání Rady ESA. ESA rovněž představila nový tým astronautů pro vesmírný program. Členem záložního týmu je i český stíhací pilot Aleš Svoboda.

„Postupné navyšování je v zájmu umožnění, v současném prostředí vysoké inflace, přípravy vědeckých misí ESA v plánované frekvenci,“ uvedlo ministerstvo.

České výzkumné instituce a podniky se v současnosti zapojují do misí jako například Solar Orbiter věnované sluneční a heliosférické fyzice, pracují na velkém rentgenovém teleskopu ATHENA a v misi PLATO se zaměří na hledání a výzkum extrasolárních planetárních systémů.

MŠMT také do roku 2028 prodloužilo svůj závazek přispívat 2,3 milionu eur (zhruba 56 milionů korun) ročně do programu PRODEX. Ten je určený zvláště pro financování vývoje a výroby vědeckých přístrojů nebo experimentů s cílem výzkumu především kosmického prostoru a těles. Účast Česka v programu umožňuje podle úřadu českým výzkumným pracovištím zapojovat se do špičkových vědeckých projektů, v nichž se využívají nejnáročnější technologie. To podle zástupců MŠMT pomáhá rozvoji českého kosmického průmyslu.

Asi 0,8 milionu eur (zhruba 19,5 milionu korun) ročně bude MŠMT přispívat také na provoz Kosmického centra v Guyaně. Toto centrum Evropě umožňuje nezávislost v přístupu do vesmíru. Česko bude zapojené i v programu Space Safety, který se zaměřuje na vývoj evropského systému kosmického zabezpečení, ve kterém bude možné využívat poznatky ze sluneční fyziky nebo technologií pro sledování kosmické tříště. Česká republika se díky příspěvku zapojí i do přípravy mise VIGIL. Ta je zaměřená na operativní sledování kosmického počasí.

Cílem ESA je zajišťovat spolupráci mezi evropskými státy v kosmickém výzkumu a technologiích. Agentura vznikla v roce 1975, Česká republika je členskou zemí od roku 2008. Ministerstvo školství financuje v ESA za Česko výzkumné programy. Koordinace spolupráce Česka s agenturou je úkolem ministerstva dopravy. To rovněž platí další programy ESA v souhrnné výši asi 1,2 miliardy korun ročně.

Vedení agentury na tiskové konferenci oznámilo, že rozpočet na příští tři roky bude téměř 17 miliard eur (414 miliard korun), což je výrazné navýšení, ale méně než 18,5 miliardy eur (451 miliard korun), které požadoval její generální ředitel. V hlavním týmu astronautů, který dnes ESA představila, jsou dvě ženy a tři muži.

TZ

Foto: Shutterstock

#EVENT #KONFERENCE

17Zář2024

NO-DIG 2024

Hotel Palcát a LH Hotel Dvořák, Tábor

Zobrazit více...