Na internet unikla data 65.000 institucí a firem, včetně českých

data security darknet

Na internet v nedávné době unikla data 65.000 firem a institucí včetně dat organizací z Česka. Únik se pravděpodobně týká ministerstva vnitra, ministerstva financí, oficiálních stránek armády, největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP, T-Mobilu nebo České spořitelny. Za incidentem stojí špatně nastavený server Azure Blob spravovaný společností Microsoft, informovaly antivirové společnosti SOCRadar a Xevos.

Mezi uniklými daty jsou přihlašovací údaje, uživatelské informace, objednávky produktů a obchodní nabídky či dokumenty, které mohou odhalit duševní vlastnictví. Hackeři mohou tato data zneužít k cíleným útokům, ve kterých citlivé údaje využijí. Zároveň je mohou prodat dál na darknetu.

K úniku dat došlo podle dnešní tiskové zprávy při přenastavení konfigurace jednoho ze vzdálených serverů provozovaných společností Microsoft. Experti z bezpečnostní komunity upozornili, že data mohla být zveřejněná několik týdnů až měsíců. Dotčené firmy a subjekty kontaktoval Microsoft napřímo pomocí interního systému, ke kterému ale nemají všichni správci ve firmách vždy přístup. Mnoho oznámení tak mohlo zůstat nepřečtených.

TZ

#EVENT #KONFERENCE

Žádné události