NKÚ zkontroloval majetek a finance státu za 6,3 bilionu Kč

Sídlo NKÚ

Za tři desetiletí své existence provedl NKÚ 1113 kontrol u 12 066 kontrolovaných osob a prověřil majetek a finance státu v hodnotě 6,3 bilionu korun. Z jeho kontrol vyplynulo 683 oznámení správcům daně a 155 podaných trestních oznámení.

I tato data se dozvěděli účastníci nedávné mezinárodní konferenci Greening SAIs, která se uskutečnila v novém sídle NKÚ v Praze a byla zároveň příležitostí k připomenutí 30. výročí úřadu. „Náš odstup, nezávislost, nadhled, to je síla tohoto úřadu. Máme prostor, máme čas, máme schopnosti vyhodnocovat úzká místa systému,“ zhodnotil činnost NKÚ jeho prezident Miloslav Kala. Předseda vlády Petr Fiala, který byl mezi pozvanými hosty, k tomu dodal: „Vážím si, že NKÚ upozornil na řadu kroků, či špatných rozhodnutí, které byly formálně v pořádku, ale při bližším pohledu nedávaly smysl a vyžadovaly naši pozornost. My bychom neměli ty výstupy jen pasivně přetrpět, ale měli bychom skutečně s nimi pracovat.“

Konference, které se zúčastnili šéfové zahraničních kontrolních institucí ze 13 zemí celého světa a také představitelé české politické i odborné scény včetně předsedy Senátu Parlamentu ČR a předsedkyně Poslanecké sněmovny, byla věnována „zeleným“ tématům. Zazněly na ní příklady toho, jak nejvyšší kontrolní instituce ve světě přistupují k ochraně životního prostředí v kontrolní činnosti nebo chodem samotného úřadu.

Jsme rádi, že jsme mohli přítomným představit naše nové sídlo, které je tzv. environmetálně udržitelné. Při jeho výstavbě byla použita metodika, díky níž se sníží náklady životního cyklu budovy na minimum. Např. k vytápění, ale i chlazení budovy je využito 40 geotermálních vrtů. Díky tomuto řešení je v budově udržována požadovaná teplota, a to pouze za cenu nákladů za chod čerpadel. Jedná se o úsporu více jak 1 GW elektrické energie ročně. Budova má zelenou střechu a je osazena solárními technologiemi. Hosté si měli možnost novou budovu prohlédnout, a to včetně části, která patří Parlamentní knihovně a Archivu Poslanecké sněmovny.

Na konferenci byla historicky poprvé udělena nová cena prezidenta NKÚ za mimořádný čin v oblasti veřejné kontroly, jehož dopad ocení i budoucí generace. Podoba ceny vzešla ze soutěže mezi studenty Ústavu designu Fakulty architektury Českého vysokého učení technického. Vítězný návrh designérky Marie Cikhartové pracuje s detailem lupy jako symbolu exaktního zkoumání stavu věcí. Ty se vyjevují v detailu, skryté je odhaleno a zdánlivě neviditelné vystupuje do žité reality. Cena je uložena v krabici z recyklovaného kartonu.

TZ