Ministr kultury Martin Baxa na tiskové konferenci oznámil jméno nové ředitelky Památníku ticha, příspěvkové organizace Ministerstva kultury. Je jí Pavlína Šulcová. Vítězka vzešla z výběrového řízení, které ministr kultury vyhlásil 12. července.
Nejmladší příspěvková organizace Ministerstva kultury Památník ticha vznikla v roce 2021. V roce 2022 ministr kultury Martin Baxa vyjednal peníze na jeho rekonstrukci a vybudování místa paměti. Od tohoto okamžiku byly k dispozici konkrétní finanční prostředky na to, aby se projekt, jehož duchovním otcem je Pavel Štingl, projekt, který je pro připomínání hrůz holocaustu a totalitního režimu mimořádně důležitý, mohl realizovat.
O vítězí výběrového řízení rozhodovala výběrová komise, v níž kromě předsedy zasedly čtyři členové z Ministerstva kultury a pět zástupců z odborné veřejnosti.
Nová ředitelka Památníku ticha Pavlína Šulcová působila v manažerských pozicích v oblasti kulturní a obchodní diplomacie. Má desetiletou zkušenost v Izraeli. Působila v Českém centru Tel Aviv, z toho tři roky jako zástupkyně ředitele, v roce 2018 byla pověřena řízením. Sedm let pracovala v pozici zástupkyně obchodního rady na Velvyslanectví ČR v Izraeli.
Po svém návratu do České republiky byla výkonnou ředitelkou Pražského Quadriennale (PQ 2019), spolupracovala s Galerií hlavního města Prahy v rámci programu Umění pro město a stála u zrodu nové židovské kulturní organizace JCC Prague, pro kterou vytvořila několik pilotních projektů. Dlouhodobě se věnuje různým popularizačním a edukačním projektům, jejichž cílem je přiblížit židovskou identitu dalším generacím a širší veřejnosti. Během svého působení v Izraeli vytvořila mimo jiné dokumentární sérii The Wingmen: příběh československých pilotů a leteckých mechaniků ve službách Státu Izrael. Podílela se také na dokumentaci svědectví pamětníků pro projekt Post Bellum v Izraeli a dokumentární sérii Šumné stopy – Izrael.
Své funkce se ujme nejpozději v druhé polovině září 2024 a jmenována bude na 6 let.
„Památník ticha považuji za důležitý a smysluplný projekt. Velmi si vážím zakladatele Pavla Štingla a ráda bych navázala na jeho dosavadní úsilí. Chci dát projektu novou energii a najít možnost pro vzájemnou spolupráci. Cítím zodpovědnost vůči svým předkům i dalším generacím. Ve své vizi se proto zaměřuji na uchování paměti a památky obětí šoa, ale i rozvoj židovské komunity, vzdělávání a participaci s důrazem na autentičnost, odbornou kvalitu, srozumitelnost a relevanci obsahu pro dnešní svět,“ řekla Pavlína Šulcová.
„Po událostech 7. října v Izraeli a následném nárůstu antisemitismu v Evropě i USA si uvědomuji svoji občanskou povinnost aktivně se věnovat vzdělávání vedoucímu k porozumění, toleranci a respektu. Věřím, že Památník ticha má potenciál ovlivnit budoucí generace tím, že bude kromě připomínky minulosti také reagovat na aktuální dění a nabídne hodnotový kompas pro složitá témata dnešního světa,“ dodala Šulcová.
Zdroj: TZ/MK