Přeskočit na obsah

Obec Rianxo používá open source téměř pro všechno

Rianxo

Obec Rianxo je jednou z těch evropských veřejných služeb, které si zaslouží pozornost, protože téměř vše dělá s pomocí bezplatného a open source softwaru. U ostatních veřejných služeb by nyní měl být přechod na open source snadnější než kdy jindy, říká průkopník IT ve městě.

Rianxo je obec s 12 000 obyvateli na severozápadním pobřeží Španělska v autonomním společenství Galicie. Veřejné služby města, které v závislosti na ročním období obsluhovalo mezi 60 a 80 zaměstnanci, přešly v roce 2014 zcela na open source, a to pouze během jednoho měsíce.

Přechod na open source byl jedinou možností, vysvětluje Carlos Ces, jediný IT administrátor města: „Když jsem sem dorazil, všechno, co měli, bylo vrzání starých počítačů se spoustou zastaralého nebo nesprávně licencovaného softwaru. Téměř celou dobu jsem trávil řešením problémů s počítači, které byly zmrzačeny malwarem a viry. Častěji než obvykle to vyžadovalo přeinstalaci všeho, zatímco jsme se snažili najít jiné stroje, které by umožnily kolegům vykonávat svou práci.”

Pan Ces se obrátil na starostu města a jednoho z radních, aby získal dostatek peněz na nákup nových počítačů, které vybavil pomocí moderního softwaru s otevřeným zdrojovým kódem. Přesvědčit oba politiky nebylo těžké, rada již provozovala Linux na PC a starosta pevně podporoval používání svobodného a open source softwaru.

Jedno oddělení za druhým vidělo, že jejich stará PC byla nahrazena novými, rychlými a krásnými Linuxovými stolními počítači. Pan Ces ukázal zaměstnancům, jak spustit sadu nástrojů pro kancelářskou produktivitu LibreOffice, ukázal jim webový prohlížeč Firefox a odešel. Pro správce IT to znamenalo konec odstraňování problémů s MS Windows. “Ano, pořád mě občas volají, abych pomohl s nekompatibilitou,” říká, “ale vždy je to otázkou minut a nikdy hodin nebo dní.”

Není to jen stabilita stolních počítačů s Linuxem, co usnadnila život v Rianxo. Díky obecnému zlepšení počítačové použitelnosti, a to nejen zvýšeným dodržováním otevřených webových standardů, je to také několik let, co Carlos Ces naposledy musel pomáhat svým kolegům v boji s jemnými formáty PDF nebo najít řešení pro webové stránky založené na Flashi nebo speciální Java pluginy. Dnes říká, že většina online interakcí je plynulá, ať už jde o provincii, region nebo většinu ministerstev státní správy.

Se spoustou volného času se správce IT mohl konečně zaměřit na svůj další hlavní úkol: implementaci nových softwarových řešení. Například nyní město provozuje několik webových stránek, vše na základě komunitního vydání Liferay. Kromě toho má nyní Rianxo slušný poštovní server, na kterém běží Kolab.

Nejnovějším přírůstkem, který byl odhalen teprve nedávno, je videokonference pomocí Jitsi. Tato služba je určena pro zasedání městské rady, do níž je zapojeno maximálně 20 lidí. Město však tuto službu také poskytuje školám a místním sdružením.

Nynější uzavření úřadů je také dobrá příležitost k obnovení všech pracovních stanic. V nejbližších dnech budou upgradovat většinu pracovních stanic na nejnovější verzi Ubuntu Focal Fossa, která vyšla v dubnu.

Přestože Rianxo nemá oficiální politiku otevřeného zdroje, rada dává jeho IT administrátorovi plnou podporu a píše blogový příspěvek pokaždé, když zavádí nové open source řešení.

Na IT stále není moc peněz, takže pan Ces bude v dohledné budoucnosti i nadále přidávat nové služby sám. “U některých softwarových implementací trávíte hodiny online studiem fór,” říká. “V těchto případech by komerční podpora byla velmi pěkná, ale peníze jednoduše nemůžeme ušetřit.”

Pan Ces a další vedli setkání s otevřeným zdrojovým kódem, aby hovořili se studenty školy a občany. To se nyní přesunulo do online sociálních sítí a říká, že v jiných galicijských městech je stále mnoho otázek od správců IT: „Mnoho lidí si je vědomo možností open source, mnozí již na svých serverech provozují Linux a je také snazší přepnout na jiné systémy. “

1 komentář na “Obec Rianxo používá open source téměř pro všechno”

  1. Pingback: Obec Rianxo používá open source téměř pro všechno | #OPENSOURCE

Napsat komentář