Přeskočit na obsah

Objem zadaných veřejných zakázek na stavební práce vytvořil v roce 2017 nový tříletý rekord

stavebni zakazky

V průběhu loňského roku bylo veřejnými investory zadáno konkrétním stavebním firmám celkem 5267 zakázek v hodnotě 131,3 miliardy korun. Z  hlediska objemu se meziročně jedná o nárůst o 68 procent a nové tříleté maximum. Zároveň došlo oproti předchozímu roku k růstu cen zadaných stavebních zakázek o 4 procentní body. Počet i objem nově vyhlášených zakázek naopak za rok 2017 vykazuje výrazně negativní bilanci. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research na základě dat uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek na konci prosince 2017.

V prosinci roku 2017 bylo veřejnými investory vyhlášeno 105 výběrových řízení na stavební práce v souhrnné hodnotě 10,5 miliardy korun. Oproti srovnatelnému období předchozího roku jde sice o šestnáctiprocentní (16,0 procenta) pokles počtu oznámených soutěží, ale zároveň se jedná o dvojnásobný (102,8 procenta) nárůst objemu vypsaných stavebních investic. Dvě největší výběrová řízení tohoto měsíce, obě v hodnotě 2,1 miliardy korun, vyhlásila Správa železniční dopravní cesty na rekonstrukci infrastruktury Brno hl. n. a Ředitelství silnic a dálnic ČR na modernizaci dálnice D1 v úseku 16, EXIT 119 Velký Beranov až EXIT 134 Měřín.

„Růst počtu zadaných zakázek v loňském roce je odrazem masivního vyhlašování soutěží v závěru roku 2016 vzhledem k blížící se změně zákona. Jak počet, tak objem nově vyhlášených zakázek však poklesl téměř o polovinu oproti minulému období. Přes veškeré sliby veřejného sektoru bohužel tak zatím žádný posun ke zlepšení situace „velkého“ stavebnictví nenastal,“ komentuje celkový vývoj Pavel Pilát, generální ředitel, Metrostav a.s.

V průběhu roku 2017 se ve Věstníku veřejných zakázek objevilo celkem 1565 soutěží v hodnotě 98,8 miliardy korun, což v meziročním srovnání s rokem 2016 představuje poloviční (48,3 procenta) pokles počtu a více než dvoupětinový (43,2 procenta) pokles objemu vypsaných výběrových řízení. Tento vývoj však zčásti ovlivnila zvýšená aktivita investorů v září 2016 před očekávanou změnou zákona o veřejných zakázkách. Největší zakázku minulého roku v hodnotě 7,96 miliardy korun vyhlásilo Ředitelství silnic a dálnic ČR na úsek dálnice D1 0136 Říkovice – Přerov. Zároveň v tomto období Ředitelství silnic a dálnic ČR vypsalo největší počet významných stavebních zakázek, a to celkem 11 v hodnotě 48,5 miliardy korun.

„Vývoj v posledních dvou letech ukazuje jeden ze zásadních problémů v oblasti veřejných zakázek – nárazové vyhlašování a soutěžení, po kterém následuje útlum. To stavebním firmám způsobuje značné problémy, obzvláště z hlediska udržení si kapacit v “hluchých” obdobích. Vláda by měla vytvořit závazný investiční plán a koncepci oboru, což by umožnilo dlouhodobé plánování, stabilizaci trhu a průběžné vyhlašování stavebních investic,” upozorňuje Tomáš Koranda, předseda představenstva, Hochtief CZ a. s.

Z výše uvedených výběrových řízení již byla téměř polovina (48 procent) ukončena a zadána konkrétním stavebním firmám, což představuje 38 procent z celkového objemu ve vypsané hodnotě 37,1 miliardy korun. Reálně byly tyto zakázky soutěženy za 31,9 miliardy korun, tedy přibližně o 14 procent méně, než jaká byla jejich hodnota při oznámení výběrového řízení. Při srovnání s předchozím rokem tak došlo k růstu cen zadaných stavebních zakázek v průměru o 4 procentní body. Po odečtení zadaných a zrušených zakázek (přibližně 9 procent z oznámených) zbývají v systému stále ještě soutěže v hodnotě 52,3 miliardy korun.

V roce 2017 bylo konkrétním dodavatelům zadáno celkem 5267 stavebních zakázek v souhrnné hodnotě 131,3 miliardy korun, což meziročně představuje téměř čtvrtinový (23,4 procenta) nárůst počtu. Z hlediska objemu investic se dokonce jedná o navýšení o 67,9 procenta a jde zároveň o nový tříletý rekord. Největší zakázku minulého roku v hodnotě 2,9 miliardy korun na rozšíření a rekonstrukci TR Kočín zadala společnost ČEPS, a.s. Některá zadávací řízení stále probíhají, a proto lze očekávat, že v dalších měsících dojde ještě k aktualizaci a upřesnění dat.

„Výsledky posledního čtvrtletí 2017 v oblasti zadávání veřejných zakázek na stavební práce navázaly na předchozí čtvrtletí. Významný nárůst hodnoty svědčí o “rozběhu” významných investičních akcí, které se v následujících obdobích promítnou i do výsledků stavebnictví. Pro další vývoj tohoto segmentu budou mít nezastupitelnou roli priority v Programovém prohlášení vlády, zejména v oblasti investic státního sektoru. Pokud budou efektivně využity všechny dostupné prostředky, jak z oblasti legislativy, tak z finanční oblasti, lze očekávat, že trend z roku 2017 bude pokračovat i v roce 2018,“ říká Petr Serafín, ředitel odboru stavebnictví a stavebních hmot, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

Zdroj: TK CEEC Research

oznamene zakazky

1 komentář na “Objem zadaných veřejných zakázek na stavební práce vytvořil v roce 2017 nový tříletý rekord”

  1. Pingback: Objem zadaných veřejných zakázek na stavební práce vytvořil v roce 2017 nový tříletý rekord | B2B NETWORK NEWS

Napsat komentář