Pět milionů Čechů má prostředek k digitálnímu prokázání totožnosti

gov ID totožnost

Elektronicky komunikovat se státem díky vlastnictví elektronického identifikačního prostředku může v Česku pět milionů lidí. Nejčastěji podle Kláry Dlubalové z ministerstva vnitra využívají k digitálnímu prokazování totožnosti spojení fungující na kombinaci jména, hesla a SMS kódu. Nejvíc Čechů pak má elektronickou identitu zprostředkovanou bankami.

Nejvíc elektronických identifikačních prostředků vydala Česká spořitelna, a to 2,55 milionu, ČSOB pak téměř dva miliony, informovala Dlubalová. Nejoblíbenější mezi uživateli a jednoznačně nejvyužívanější je ale podle ní státní NIA ID.

„Obrovsky roste obliba nejmladšího eID prostředku, státního mobilního klíče eGovernmentu, který po nainstalování mobilní aplikace umožňuje rychlé přihlašování bez zadávání dalších ověřovacích kódů,“ přiblížila Dlubalová. Služby eGovernmentu lidé používají například prostřednictvím portálů veřejné správy.

Loni za první rok fungování využilo bankovní identitu 700.000 klientů bank. Většina uživatelů se jejím prostřednictvím přihlásila ke službám státních institucí. Bankovní identita se používá stejně jako přihlašování k internetovému bankovnictví a usnadňuje uživatelům přihlašování, ověřování a potvrzování transakcí a nejnověji i možnost digitálně podepisovat dokumenty. Prostřednictvím nové digitální platformy BankID se od loňského června mohou lidé přihlašovat k portálům firem a od října používat i zaručený digitální podpis BankID SIGN.

Před zavedením bankovní identity mělo nějakou formu elektronické identity kolem 400.000 lidí.

Zdroj: allnews.cz