Počty zachycených migrantů na jihu Moravy jsou oproti lednu skoro desetinásobné

nelegální migrace Policie

Počty migrantů zachycených v září v Jihomoravském kraji jsou oproti začátku roku skoro desetinásobné. Policie kvůli tomu zintenzivnila namátkové kontroly v blízkosti hranic. Na policejním webu o tom informoval mluvčí David Chaloupka. 28. září policisté při kontrole dodávky na bývalém hraničním přechodu Lanžhot například zjistili, že devětadvacetiletý Syřan v ní přepravuje dalších 17 krajanů bez potřebných dokladů. Policie o tom informovala na sociální síti X.

Podle mluvčího se v posledních měsících výrazně zvýšily počty zachycených migrantů. Oproti měsícům v počátku letošního roku, kdy v lednu policie odhalila 35 běženců, dosáhly počty zajištěných migrantů v září téměř desetinásobku. Policie jich do středečního večera zajistila 292. Oproti minulému roku se policistům podle mluvčího podařilo zadržet větší množství převaděčů. „O tom, že policisté problematice věnují patřičnou pozornost, svědčí i to, že letos odhalili už 89 převaděčů oproti loňským 73,” uvedl mluvčí před dnešním záchytem migrantů v Lanžhotě. Jde o prozatímní zářijová čísla. Mluvčí doplnil, že na podzimní nárůst tranzitní migrace policisté reagují aktuálním zintenzivněním namátkových kontrol v blízkosti hranic.

Například 21. září policie zastavila při namátkové kontrole poblíž Hodonína u slovenských hranic dodávku, ve které bylo 33 uprchlíků ze Sýrie. Mezi nimi bylo deset dětí. Převaděče policie na místě zadržela. Druhý zářijový víkend policii v Hodoníně ujížděl jednatřicetiletý řidič dodávky, ve které bylo 27 migrantů ze Sýrie. Policisté muže zadrželi a obvinili z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice a z obecného ohrožení, skončil ve vazbě.

Počty zajištěných běženců jsou nyní ale i přes zvýšení počtu záchytů stále výrazně nižší oproti loňskému podzimu, kdy vrcholila migrační vlna. Vláda tehdy kvůli rostoucímu počtu běženců zavedla dočasné kontroly na hranicích, kde policisté zpočátku zajistili i více než 100 migrantů denně. Počty se postupně snižovaly, kontroly skončily začátkem února.

TZ

#EVENT #KONFERENCE

17Zář2024

NO-DIG 2024

Hotel Palcát a LH Hotel Dvořák, Tábor

Zobrazit více...