Policie využívá nástroj na rozpoznávání tváří

rozpoznávání tváří

Policie zkušebně využívá nástroj na rozpoznávání tváří, který umožňuje propojovat fotografie s databází fotografií občanů ze státních registrů. Využívá ho zpětně při objasňování závažných trestných činů a identifikaci mrtvých. Oznámila to na webu. Reagovala tak na dřívější kritiku nevládní organizace Iuridicum Remedium (IuRe), podle které může být systém zneužit ke sledování lidí. Výtky mají i Piráti. Policie kritiku odmítá.

Systém nazvaný Digitální podoba osob má policie k dispozici od loňského srpna. Dnes uvedla, že pracovat se systémem mohou jen speciálně vyškolení pracovníci policejního prezidia. Využívání tohoto nástroje podle mluvčího Jakuba Vinčálka neslouží k identifikaci lidí v reálném čase a systém není nikde nasazen nepřetržitě. „Systém DPO (Digitální podoba osob) je využíván ke zpětnému porovnávání ad hoc obličejů z konkrétních závažných případů a k identifikaci mrtvých osob neznámé totožnosti,“ napsal Vinčálek.

„Za uvedenou dobu zkušebního provozu jsou zdokumentovány desítky konkrétních závažných trestných činů, které se podařilo s využitím uvedeného nástroje objasnit,“ sdělil mluvčí. Bez využití systému by podle něj bylo odhalení pachatelů velmi obtížné, nebo dokonce nemožné.

„Dá se říci, že v podstatě jakákoli fotografie tváře získaná z kamery s kvalitnějším rozlišením může být podrobena takové biometrické analýze a během několika sekund může dojít ke ztotožnění osob na této fotografii. To zásadně mění dopad na soukromí (…). Může jít ale také o nástroj k intenzivnímu sledování aktivit lidí například na internetu. Samozřejmě záleží na způsobu, jak bude policie tento nástroj využívat,“ uvedl už dříve advokát IuRe Jan Vobořil.

K systému mají výtky také Piráti. „Systém umělé inteligence dokáže v reálném čase rozpoznat obličej třeba ze záběrů z pouličních kamer nebo z fotografií na sociálních sítích. A obličej pak přiřadit ke konkrétní osobě. Třeba v Rusku a dalších zemích s autoritářskými tendencemi tyto softwary úřady zneužívají k represi opozičních politiků, aktivistů nebo novinářů či k identifikaci účastníků demonstrací,“ uvedl v zaslaném prohlášení europoslanec Marcel Kolaja. Pokud mohou bezpečnostní složky systém využívat bez omezení, vždy podle něj hrozí zneužití.

TZ

#EVENT #KONFERENCE

20Čvn2024

Obec řádným hospodářem 2024

Od 9:00 Do 17:00

Kongresové centrum Praha, sál "Klub H"

Zobrazit více...