Přeskočit na obsah

Poslanci zvolili zástupcem ombudsmana Víta A. Schorma

Vít Alexander Schorm

Novým zástupcem ombudsmana bude právník Vít Alexander Schorm, kterého nominoval Senát jako svého jediného kandidáta. Devětačtyřicetiletý Schorm dosud působí jako vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva. Poslanci mu v tajných volbách dali přednost před dvěma kandidáty, které navrhl prezident Miloš Zeman. Ombudsman Stanislav Křeček svého nového zástupce označil za posilu pro úřad veřejného ochránce práv.

Schorm získal 82 ze 160 odevzdaných hlasů. Pro advokáta a bývalého poslance ČSSD Zdeňka Koudelku z neparlamentního hnutí Trikolora hlasovalo 57 poslanců. Právníka Petra Scholze, který byl interním ombudsmanem Energetického regulačního úřadu, volili tři poslanci. Schorm se ujme funkce do deseti dnů složením slibu do rukou předsedkyně Sněmovny.

Zástupce veřejného ochránce volila Sněmovna, aby obsadil místo po Monice Šimůnkové, která ke konci srpna kvůli sporům s ombudsmanem Křečkem na funkci rezignovala. Učinila tak poté, co jí Křeček odebral svěřenou agendu.

Schorm o zvolení do úřadu ombudsmana usiloval už před dvěma lety. Byl nejvážnějším Křečkovým protikandidátem na funkci veřejného ochránce práv. Také tehdy Schorma nominoval Senát, zatímco Křečka prosadil ve Sněmovně Zeman.

Schorm vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Získal diplom z pokročilých studií v oblasti srovnávacího veřejného práva evropských států na pařížské Sorbonně.

V letech 1996 až 1998 byl Schorm poradcem tehdejšího předsedy Nejvyššího soudu a pozdějšího prvního českého ombudsmana Otakara Motejla. Poté působil jako vedoucí kanceláře někdejšího místopředsedy vlády Pavla Rychetského. Do funkce zmocněnce Schorma v listopadu 2001 jmenovala vláda Miloše Zemana. Zmocněnec řeší stížnosti podané na ČR pro porušování Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Úkolem zmocněnce je vypracovávat písemná stanoviska české vlády k individuálním i mezistátním stížnostem na porušení úmluvy.

Nově zvolený zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm by chtěl zlepšit komunikaci v úřadu uvnitř i navenek. Podle něj tak lze předejít potížím, které vedly k odstoupení jeho předchůdkyně Moniky Šimůnkové. Současný vládní zmocněnec pro zastupování Česka před Evropským soudem pro lidská práva to dnes řekl ČTK poté, co mu poslanci dali v tajných volbách přednost před dvěma kandidáty navrženými prezidentem Milošem Zemanem.

Šimůnková rezignovala ke konci srpna kvůli sporům s ombudsmanem Stanislavem Křečkem, a to potom, co jí odebral svěřenou agendu. Schorm dnes uvedl, že pokládá za předčasné sdělovat, jakými úkoly by se chtěl v nové funkci zabývat. Hodlá vyčkat, jakou agendu mu ombudsman vyhradí. S Křečkem po volbě zatím nehovořil. Před volbou ano, přičemž Křeček byl podle Schorma s jeho kandidaturou “srozuměn“.

TZ/ČTK

Napsat komentář