Praha se rozhodne o případné koupi pošty v Jindřišské ulici v lednu

Česká pošta prodej nemovitostí

Vedení Prahy se rozhodne letos v lednu, zda bude jednat s Českou poštou (ČP) o koupi její hlavní budovy v Jindřišské ulici. Na dotaz ČTK to sdělil radní města Adam Zábranský (Piráti). ČP se rozhodla budovu kvůli úsporám prodat, avšak nepřihlásil se jí žádný zájemce. Vyvolávací cena byla 1,538 miliardy Kč. Vedení Prahy v minulosti projevilo zájem hned o několik budov pošty, kterých se chce zbavit. ČP kvůli špatným hospodářským výsledkům zrušila od loňského července v Česku tři stovky poboček a ohlásila, že se bude zbavovat majetku.

„Během ledna by na naší straně mělo padnout rozhodnutí, jestli o Jindřišskou (budovu pošty) budeme mít zájem, objevila se jiná a možná lepší příležitost, kam umístit úředníky,“ uvedl Zábranský. O kterou případnou alternativu k budově v Jindřišské se jedná, neuvedl.

Vedení Prahy začalo jednat s Českou poštou o koupi její hlavní budovy v Jindřišské ulici již loni na jaře. Pošta ji přesto dala do výše zmíněné dražby, do které se ale nepřihlásil žádný zájemce. Zábranský v minulosti ČTK řekl, že by se do budovy v Jindřišské mohli přestěhovat magistrátní úředníci ze Škodova paláce v Jungmannově ulici, kde městu v roce 2028 končí nájem.

ČP se v metropoli zbavuje dalších budov a o některé z nich projevil magistrát zájem. To se týká například budovy v ulici Na Strži v Praze 4, na jejíž koupi se již obě strany domluvily. Praha za budovu, která je ve špatném stavu, zaplatí 425 milionů korun. Jde o sedmipodlažní budovu z roku 1984 s přilehlými pozemky.

Budova v Jindřišské vznikla mezi roky 1871 a 1890 a její první zásadní přestavba byla v letech 1896 až 1899. Další významnější přestavba se konala v letech v 1912 a 1920 až 1921. Z toho vycházelo i ocenění nemovitosti, které bylo základem pro výpočet vyvolávací ceny. V letech 1996 až 1999 stavbaři v objektu udělali generální rekonstrukci.

Prodejem nemovitostí se pošta snaží stabilizovat své hospodaření. V roce 2022 skončilo se ztrátou 1,7 miliardy korun a propad podnik očekává i za loňský rok. Do dvou let se má podnik transformovat na provozovatele poboček a komerční Balíkovnu.

TZ

#EVENT #KONFERENCE

20Čvn2024

Obec řádným hospodářem 2024

Od 9:00 Do 17:00

Kongresové centrum Praha, sál "Klub H"

Zobrazit více...