Praha smění se státem pozemky a nemovitosti za 1,7 miliardy Kč

Praha Bulovka

Pražský magistrát smění se státem pozemky a nemovitosti v hodnotě asi 1,7 miliardy korun. Město od státu získá výměnou za většinu areálu Nemocnice na Bulovce mimo jiné kasárny v Karlíně a budovu v Hybernské ulici. Smlouvu se státem dnes schválili pražští radní, řekl novinářům radní Adam Zábranský (Piráti). Projednat a schválit ji musí ještě městští zastupitelé. Rozdíl v hodnotě směňovaných majetků byl vyčíslen asi na 10,6 milionu, což doplatí hlavní město tak, aby každá ze stran do směny vložila majetek ve výši 1,7 miliardy korun. Nově nabytý majetek chce město využít v případě karlínských kasáren částečně k vybudování bydlení a pozemky ke stavbě školky.

O směně jednaly obě strany dlouho, dohodu brzdil spor o výměnu pozemků na Bohdalci, která byla z nynějšího seznamu nemovitostí nakonec dočasně vyřazena a bude se o ní dál jednat.

“Po několikaletých jednáních zahájených v minulém volebním období to spěje k tomu, že stát od Prahy konečně získá nemovitosti v areálu Bulovka, aby mohl dál nemocnici rozvíjet. Z druhé strany by měla Praha od státu získat kasárny Karlín, dům Hybernská 2 a spoustu dalších nemovitostí,” řekl Zábranský.

Praha od státu dostane kasárny v Karlíně, která zahrnují čtyři pozemky a tři stavby v hodnotě 1,11 miliardy korun. V kasárnách, které jsou ve špatném stavu, město plánuje mimo jiné vybudovat byty. Zábranský nedávno ČTK řekl, že s ohledem na velikost bude mít areál i další funkce, o kterých se jedná v magistrátní koalici. Město získá také budovu v Hybernské ulici, kam se rozšíří sousední studentský kampus, který vznikl před asi dvěma roky ve spolupráci Univerzity Karlovy a města.

Městu připadnou také dva pozemky v areálu TJ Sokol Praha Královské Vinohrady, které mají hodnotu 94,76 milionu korun. Praha získá také další pozemky a budovy, a to například na Střížkově, Proseku a v Záběhlicích nebo u ZŠ Palmovka a u TJ ABC Braník. V budoucnu město nabytím pozemků například majetkově scelí některé areály, což je případ třeba pozemku ve Vysočanech, rovněž je použije k rozšíření veřejné zeleně v Braníku nebo v Záběhlicích na stavbu sociálního zařízení a mateřské školy.

Původně chtělo hlavní město získat také pozemky na Bohdalci, což zástupci státu dosud odmítají a zbrzdilo to jednání o směně. Z dnes schváleného balíku nemovitostí proto byly pozemky vyjmuty. “Nicméně budeme dále jednat se státem o tom, aby i toto území se rozvíjelo ku prospěchu Pražanů a vznikla tam výstavba dostupného bydlení,” řekl Zábranský.

Jednání se státem podle radního nekončí. Obě strany se budou domlouvat například na tom, že by stát od města získal Faustův dům na Karlově náměstí a výjezdové stanice pražských hasičů. “A na oplátku bychom měli mimo jiné získat zámek Veleslavín,” řekl Zábranský.

TZ

#EVENT #KONFERENCE

20Čvn2024

Obec řádným hospodářem 2024

Od 9:00 Do 17:00

Kongresové centrum Praha, sál "Klub H"

Zobrazit více...