Prodej ruského LNG do Evropy zůstává stabilní, letos Evropa dovezla 13 mil. tun

LNG Rusko

Evropa sice snížila dovoz ruského zemního plynu plynovody, ale její dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) zůstává stabilní. Letos od ledna do konce října Evropa nakoupila zhruba 13 milionů tun ruského LNG. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to znamená pokles o 2,3 procenta. Vyplývá to z dat společnosti LSEG. Největšími odběrateli jsou Belgie, Španělsko a Francie.

Zkapalněný zemní plyn nepodléhá evropským sankcím uvaleným na Rusko kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu. Evropa nemá v krátkodobém horizontu v plánu do nich LNG zahrnout.

Ruské plány na rozšíření globálního vývozu LNG by však mohly zkomplikovat sankce, které Spojené státy uvalily na závod Arctic LNG 2. Projekt má zahájit produkci koncem tohoto roku.

Belgie podle dat LSEG letos do konce října dovezla 3,79 milionu tun LNG původem z projektu Jamal LNG. Tento největší ruský závod na LNG kontroluje společnost Novaktek, druhý největší producent plynu v zemi po Gazpromu a největší ruský producent LNG. Španělsko dovezlo 3,64 milionu tun LNG a Francie 3,18 milionu tun.

Závod Jamal LNG letos vyvezl 14,56 milionu tun LNG. Z tohoto objemu směřovalo 11,54 milionu tun do Evropy a 2,44 milionu tun do Asie. Středně velký závod Kriogaz-Vysock ovládaný Novatekem vyvezl přibližně 600.000 tun LNG a závod Portovaja společnosti Gazprom přibližně 860 000 tun.

Vývoz ruského LNG do Asie za leden až říjen klesl na 10,4 milionu tun z loňských 12,5 milionu tun. Vykázal tedy pokles o téměř 17 procent. Z uvedeného objemu dodal závod Sachalin 2 kontrolovaný Gazpromem 7,9 milionu tun.

TZ

#EVENT #KONFERENCE

17Zář2024

NO-DIG 2024

Hotel Palcát a LH Hotel Dvořák, Tábor

Zobrazit více...