ŘSD prohrálo spor a musí Dětem Země předat informace o výstavbě D8

D8 0805 Lovosice - Řehlovice

Nejvyšší správní soud rozsudkem ze dne 16. května 2024, spis. zn. 10 As 79/2024 zamítl za čtyřicet tří dní kasační stížnost Ředitelství silnic a dálnic, s. p., proti rozsudku Městského soudu v Praze z 27. února 2024, spis. zn. 11 A 109/2023.

ŘSD zamítlo splnit příkaz Úřadu pro ochranu osobních údajů, podle něhož má Dětem Země zaslat informace o stavu schvalování a výstavby dálnice D0805 přes CHKO České středohoří.

„Ostudná soudní prohra Ředitelství silnic a dálnic pod vedením Radka Mátla se státem byla zřejmá už od podání jeho žaloby loni v září, neboť preferuje šikanózní utajování důležitých informací o přípravě, povolování a výstavbě různých silnic a dálnic. Počítáme proto i s možností, že údaje o dálnici D8 v červnu nezískáme, takže je budeme muset vymáhat exekučně,“ říká k rozsudku NSS předseda Dětí Země Miroslav Patrik, který dodává, že ŘSD v pátek 31. května u městského soudu nejspíš prohraje i spor o odmítnutí zaslat údaje o dálnici D49.

Děti Země během ledna 2023 požádaly ŘSD, aby jim do patnácti dní zaslalo informace, které stavební objekty u dálnice D0805 Lovosice – Řehlovice, dálnice D4901 Hulín – Fryšták a u obchvatu Frýdku-Místku dálnicí D48 jsou bez pravomocného umístění a povolení, které se staví a které jsou bez kolaudačního souhlasu.

ŘSD ale tyto údaje asi osm měsíců bojkotovalo sdělit, neboť se mají údajně týkat několika soudních řízení o žalobách Dětí Země a Egerie. ÚOOÚ ovšem tomuto tvrzení neuvěřil a loni v srpnu mu určil žádané informace zaslat. ŘSD ale k údajům o dálnici D8 a D49 podalo loni v září 2 žaloby a údaje o dálnici D48 zaslalo až v říjnu.

„Už patnáct měsíců nevíme, jaký je stav schvalování a výstavby asi 203 objektů na dálnici D8, která se začala stavět v listopadu 2007 a stále není hotová, a asi 191 objektů na dálnici D49, která se staví od prosince 2021. ŘSD se asi bojí sdělit občanům, jak to s nimi konkrétně vypadá,“ hodnotí Patrik netransparentnost ŘSD.

Nejvyšší správní soud důvody ŘSD, že Dětem Země nelze informace o dálnici D0805 zaslat, neboť by je pak použily v jednom soudním řízení proti němu, zamítl jako nepodložené.

ŘSD totiž ve své žalobě a ani v kasační stížnosti neprokázalo, že by žádané údaje měly s tímto řízením nějakou přímou souvislost a ani to, že by byly k němu vytvořeny či získány. Navíc by ŘSD jako státní instituce nemělo svou činnost před veřejností tajit.

V rozsudku NSS ze dne 16. května 2024, spis. zn. 10 A 64/2022 se v bodě [17] uvádí následující: „NSS považuje za důležité v tomto ohledu zdůraznit, že stěžovatel jako státní podnik hospodařící s finančními prostředky z veřejných rozpočtů musí být v tomto ohledu transparentní a být schopen poskytnout žadatelům informace o tom, jak s danými prostředky nakládá a v jakém stavu zrovna jsou jeho stavební záměry.“

TZ/Děti Země

Foto: ŘSD

#EVENT #KONFERENCE

20Čvn2024

Obec řádným hospodářem 2024

Od 9:00 Do 17:00

Kongresové centrum Praha, sál "Klub H"

Zobrazit více...