Přeskočit na obsah

Úspory z centrálních nákupů SW licencí: 3 miliardy Kč

Úspory z centrálních nákupů softwarových licencí eGovernment

Úspory z centrálních nákupů softwarových licencí, které realizuje Ministerstvo vnitra, překonaly 3 mld. korun. Centrální nákupy licencí na nejpoužívanější licence softwarových produktů, které pro velkou část státní správy realizuje Ministerstvo vnitra, přináší reálné úspory. Ty aktuálně přesáhly 3 miliardy Kč.

Centrální nákupy softwarových licencí realizuje Ministerstvo vnitra od roku 2014. „Naprostá většina nadnárodních ICT firem neprodává své produkty přímo, ale prostřednictvím lokálně působících distributorů, kteří zároveň poskytují i uživatelskou podporu. Jedná se o zboží s vysokou přidanou hodnotou a při takto velkém objemu v rámci veřejné soutěže mohou distributoři nabídnout slevy z ceníkových cen, které jinak nemá běžný zákazník šanci získat. Této možnosti každým rokem využívá stále více úřadů,“ okomentoval výsledky centrálních nákupů náměstek ministra vnitra pro řízení sekce informačních a komunikačních technologií Jaroslav Strouhal.

Úspory mezi ceníkovou cenou a reálně vysoutěženou cenou tak k dnešnímu dni přesahují 3 mld. Kč. Efektivnost centralizovaných nákupů softwarových produktů potvrdil nedávno i Nejvyšší kontrolní úřad.

První rámcovou dohodu na poskytnutí licencí a podpory k produktům Microsoft uzavřelo na základě výsledků otevřené soutěže Ministerstvo vnitra v roce 2014. Od roku 2016 úřady nakupují se slevami licence na produkty VMware, od roku 2017 produkty IBM a od letošního roku licence na produkty firmy Cisco. Aktuálně se soutěží rámcová dohoda na produkty Oracle.

Napsat komentář