V Brně je v provozu nový světelný polygon

světelný polygon

Od začátku listopadu je v parku v brněnských Lužánkách v provozu nový polygon Technických sítí Brno (TSB). Na čtyřech úsecích lidem představuje různé varianty parkového osvětlení včetně prvků automatizace a využití pohybových čidel. Lidé mohou následně na portálu městské firmy hlasovat, které řešení je jim nejpříjemnější a rádi by je v parcích v rámci metropole potkávali.

„Nový polygon na relativně malé ploše – v rámci parku v Lužánkách – lidem představuje hned několik řešení veřejného osvětlení parků. Na čtyřech úsecích se mohou na vlastní oči přesvědčit, jak se jednotlivá svítidla liší z hlediska teploty světla, ale třeba i míry regulace v nočních hodinách. Takto na jednom místě přitom budou rozdíly, kterých by si běžně nemuseli povšimnout, jasně patrné,“ uvedl Pavel Rouček, generální ředitel Technických sítí Brno.

Svítidla jsou v parku umístěna v sekcích A až D vždy po čtyřech. Dvojice ukázkových řešení (sekce A a D) je vybavena autonomní regulací světla podle denní doby při stálé teplotě světla, jedno řešení (sekce B) pak souběžně s autonomní regulací nabízí i změnu chromatičnosti. V rámci sekce C si pak lidé mohou sami vyzkoušet, jak ve veřejném osvětlení fungují pohybová čidla.

„U každé sekce lidé najdou informace o tom, jak daná svítidla fungují, jaká je teplota světla i jak se nastavení mění v průběhu času. Rovněž se dozvědí, jak si daný typ řešení stojí v kontextu úspory energií, emisí CO2 či modré složky světla,“ popsal provozně-technický ředitel TSB Josef Šaroun.

Cílem testovacího polygonu však není jen prezentace různých druhů parkových svítidel, ale i otevření diskuze s občany města. Každá z informačních tabulí je vedle popisu daného řešení opatřena i QR kódem. Jeho načtení lidi zavede na speciální podstránku webu TSB, kde budou moci hlasovat o tom, které řešení je jim nejpříjemnější.

„Věříme, že prostřednictvím zapojení veřejnosti získáme cenné podklady k dalšímu směřování parkového osvětlení v Brně. V rámci plánování jeho obnovy chceme v budoucnu přihlížet právě i k preferencím samotných obyvatel města,“ doplnil Pavel Rouček.

TZ

@RadekVyskovsky

#EVENT #KONFERENCE

20Čvn2024

Obec řádným hospodářem 2024

Od 9:00 Do 17:00

Kongresové centrum Praha, sál "Klub H"

Zobrazit více...