Olomoucký krajský soud chce v říjnu vyslechnout závěrečné návrhy v kauze 13 veřejných zakázek na informační systémy, u nichž je podezření z manipulace. Případem se soud zabývá od loňského září. Škoda je podle spisu zhruba čtvrt miliardy korun. Pokud půjde vše podle plánu, rozsudek soud vynese do konce letošního roku, řekl soudce Petr Sušil. Obžalobě čelí 24 lidí a firmy Tesco SW a Eunice Consulting. Soud má za sebou již přes čtyři desítky jednacích dnů, poslední sérii jednání ukončil soud tento týden.
„Na říjen máme nařízeno pět jednacích dnů a měli bychom začít přednášet závěrečné návrhy. Pokud se stihnou v říjnu všechny závěrečné návrhy, do konce roku určitě ve věci rozhodneme,“ uvedl Sušil.
Soud se případem začal zabývat loni 21. září, do konce minulého roku měl nařízeno 32 jednání, při nichž vyslechl 116 svědků. V projednávání kauzy pokračoval letos, kdy bylo nařízeno dalších 14 jednání, poslední dvě byla tento týden v úterý a ve středu. Zazněly na nich znalecké posudky, které dokládala obhajoba, a soud četl další listinné důkazy.
Žalobce obžalovaným klade za vinu, že po vzájemné dohodě ovlivňovali mezi lety 2009 až 2014 veřejné zakázky vyhlašované v operačním programu ministerstva vnitra a dotované ze strukturálních fondů EU s cílem zvýhodnit vybranou obchodní společnost. Šlo o dotace mimo jiné na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic. Obžaloba byla podána pro trestný čin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a poškození finančních zájmů Evropské unie. Obžalovaným hrozí až desetileté vězení. Škoda je vyčíslena na 261,55 milionu korun, náhradu škody uplatňuje Česká republika.
Obžalobě čelí zástupci soutěžitelů, ale i lidé, kteří se podíleli na vypracování zadávacích dokumentací, či zástupci samospráv a veřejné správy, řekl při zahájení procesu žalobce Radim Obst. Část z nich je žalována jako účastníci prosté organizované skupiny. Všichni vinu na začátku procesu popřeli.
Zatímco soud řeší údajné ovlivňování IT zakázek v trestněprávní rovině, okolnostmi zakázek se již dříve zabýval také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který označil postup firem v některých IT zakázkách za kartelovou dohodu a udělil jim za to vysoké pokuty. Naposledy letos v dubnu předseda ÚOHS potvrdil pokutu téměř 80 milionů korun sedmi firmám v souvislosti se zakázkou Olomouckého kraje na rozvoj elektronických služeb. Kraj zakázku zadával před deseti lety.
Zdroj: allnews.cz