EK sdělila ČR, že při nákupu vrtulníků porušila směrnici o obranných zakázkách

vrtulník armáda

Evropská komise se rozhodla zahájit řízení s Českou republikou, která podle ní při nákupu vojenských vrtulníků porušila směrnici o veřejných zakázkách v oblasti obrany. Komise o tom informovala v prohlášení s tím, že Česku byla zaslána formální výzva kvůli porušení povinnosti vyplývající ze směrnice o veřejných zakázkách v oblasti obrany a ze Smlouvy o fungování Evropské unie. ČR má nyní dva měsíce na odpověď a vyřešení nedostatků, na které komise poukázala. Podle českého ministerstva obrany se unijní exekutiva případem zabývá již od roku 2020 a zatím jej neukončila.

Porušení podle informací ČTK souvisí s nákupem amerických vojenských vrtulníků Venom a Viper za asi 17 miliard korun.

„Budeme prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí reagovat, a pak vyčkáme na další rozhodnutí,” uvedlo v reakci české ministerstvo obrany. O nákupu amerických vrtulníků podle sdělení ministerstva rozhodla předchozí vláda a tehdejší ministr obrany Lubomír Metnar.

Metnar je přesvědčen, že při nákupu vrtulníků bylo vše správně. Při rozhodnutí Česko zohledňovalo své bezpečnostní zájmy, nákup ČR vymanil ze závislosti na Rusku, řekl ČTK a České televizi. Americké vrtulníky, které mají ve výzbroji postupně nahradit ruské Mi-24V/35, podle něj vybrali sami vojáci české armády.

Evropská komise připomněla, že cílem směrnice o zadávání zakázek v oblasti obrany je zvýšit transparentnost a otevřenost v rámci evropského trhu s evropským vybavením, zajistit rovné podmínky pro evropské společnosti a zároveň zajistit ochranu bezpečnostních zájmů členských států. „Komise se domnívá, že zadávací řízení a podmínky uplatňované Českem při zadání zakázky nebyly v souladu se směrnicí o zadávání zakázek v oblasti obrany a se zásadami zakotvenými ve smlouvě o fungování EU,” uvedla unijní exekutiva.

Porušení, kterého se měla Česká republika dopustit, se týká obcházení směrnice o zadávání veřejných zakázek v oblasti obrany, konkrétně možného zneužití výjimky pro mezivládní zadávání zakázek. „Přímé zadání zakázky je rovněž v rozporu se zásadami o zákazu diskriminace, rovném zacházení a transparentnosti tím, že společnostem z EU upírá možnost podat nabídku a účinně soutěžit o zakázku,” vysvětluje komise.

Porušení podle informací ČTK souvisí s nákupem amerických vojenských vrtulníků Venom a Viper. Evropská komise se o zakázku zajímala již v roce 2020. „Jsme přesvědčeni, že nákup 12 vrtulníků Venom a Viper je v pořádku a postupovali jsme v souladu se všemi zákony a předpisy,” uvedl tehdy mluvčí českého ministerstva obrany. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ale následně uložil ministerstvu za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek pokutu ve výši 550 milionů korun.

Mezivládní dohodu na nákup osmi víceúčelových Venomů a čtyř bitevníků Viper podepsali 12.prosince 2019 tehdejší ministři obrany ČR a USA Lubomír Metnar a Mark Esper. Ministryně Jana Černochová pak v dubnu 2022 ve Washingtonu dojednala dodání dalších osmi starších strojů (dvou Venomů a šesti Viperů), které Praha získala od USA zdarma.

TZ/ČTK

Foto: Pixabay

#EVENT #KONFERENCE

17Zář2024

NO-DIG 2024

Hotel Palcát a LH Hotel Dvořák, Tábor

Zobrazit více...