Izraelská vláda jednomyslně schválila ukončení činnosti katarské televizní sítě Al-Džazíra v zemi. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vládní prohlášení. Hlavní izraelský poskytovatel satelitní a kabelové televize krátce poté zastavil vysílání zpravodajské stanice a izraelská policie provedla razii v jeruzalémském hotelovém pokoji, který stanice používá jako svou kancelář. Al-Džazíra obvinění odmítla jako nebezpečnou a směšnou lež ohrožující její novináře a hodlá se právně bránit.
Hlavní izraelský poskytovatel satelitní a kabelové televize vypnul vysílání Al-Džazíry v angličtině i v arabštině. „V souladu s rozhodnutím vlády bylo vysílání Al-Džazíry v Izraeli zastaveno,“ objevilo se na obrazovkách. V Izraeli podle AFP zatím zůstaly v provozu webové stránky kanálu v arabštině a v angličtině a stanici bylo možné stále sledovat živě na YouTube v obou jazycích.
Na videozáznamu, který zveřejnil list The Times of Israel (Tol), bylo vidět, jak policisté v civilu krátce po zákazu vysílání Al-Džazíry provedli razii v kanceláři stanice. V pokoji demontovali kamerové vybavení, aby ho mohli zabavit. Zdroj Al-Džazíry uvedl, že se hotel nacházel ve východním Jeruzalémě.
Rozhodnutí kabinetu Benjamina Netanjahua předcházelo v izraelském parlamentu schválení zákona, který umožňuje uzavření zahraničních vysílacích stanic považovaných za hrozbu pro národní bezpečnost v době války Izraele proti palestinskému hnutí Hamás v Pásmu Gazy.
Šéf redakce Al-Džazíry pro Izrael a palestinská území Valíd Umary označil rozhodnutí izraelské vlády za „nebezpečné“ a motivované spíše politicky než profesionálně. Právní tým společnosti podle něj připravuje reakci, která by mohla vyústit až k soudnímu odvolání proti rozhodnutí. Již dříve Al-Džazíra odmítla, že představuje hrozbu pro bezpečnost Izraele, a přerušení vysílání považuje za snahu o své umlčení. Podle jednoho z poslanců se ale Al-Džazíra může ještě pokusit rozhodnutí zablokovat u soudu.
Podle vládního prohlášení opatření zahrnuje uzavření kanceláří Al-Džazíry v Izraeli, zabavení vysílacího zařízení, odpojení kanálu od kabelových a satelitních společností a zablokování internetových stránek televize. Zákon umožňuje uzavřít kanceláře firmy v Izraeli na 45 dní, ale toto období může být prodlouženo.
Rozhodnutí je vystupňováním dlouhodobého sporu mezi Izraelem a Al-Džazírou, upozornila agentura AP. Izrael má s televizní stanicí dlouhodobě problematické vztahy a obviňuje ji, že je proti Izraeli zaujatá. Hrozí také zvýšení napětí s Katarem, který stanici vlastní, a to v době, kdy katarská vláda hraje důležitou roli v jednáních o zastavení války v Pásmu Gazy.
Al-Džazíra je jedním z mála zahraničních médií, které zůstalo v Gaze od začátku války. Vysílala krvavé scény leteckých útoků a přeplněných nemocnic a obviňovala Izrael z masakrů. Izrael zas obviňuje televizi ze spolupráce s Hamásem.
Hamás označil rozhodnutí izraelské vlády za „hrubé porušení svobody tisku“, jehož cílem je „skrýt pravdu“ o válce v Pásmu Gazy. Rozhodnutí Izraele je „odvetným opatřením proti roli, kterou Al-Džazíra sehrála při objasňování zločinů“ izraelské armády v Pásmu Gazy a na okupovaném Západním břehu Jordánu, uvedlo hnutí.
Al-Džazíra má sídlo v Dauhá a financuje ji katarská vláda. Zatímco anglické vysílání televize se mnohdy podobá programům jiných velkých stanic, arabská odnož často zveřejňuje doslovná videoprohlášení Hamásu a dalších militantních skupin v regionu. Podobnou kritiku jako od Izraele si Al-Džazíra vyslechla i od Spojených států v době okupace Iráku po invazi v roce 2003.
TZ/ČTK