Novela zákona o zajišťování obrany České republiky má pomoci s vypořádáním majetkových vztahů v muničních skladech

Novela zákona o zajišťování obrany České republiky

Vláda schválila návrh novely zákona, který má pomoci s vypořádáním majetkových vztahů v muničních skladech. Změna zákona reaguje na riziko vyplývající ze skutečnosti, že stát nemá ve svém vlastnictví řadu pozemků pod vojenskými objekty.

Novela zákona č. 222/1999 o zajišťování obrany České republiky má za cíl, aby náhrada za pozemky mohla být vyšší, než je tomu doposud. Dokončilo bys se tak vypořádání majetkových vztahů na pozemcích pod nejvýznamnějšími vojenskými objekty, aby byly pouze ve vlastnictví státu. Zvýší se tak obranyschopnost ČR.

Kvůli vývoji vlastnických práv v minulosti není majitelem pozemků například pod některými významnými vojenskými objekty pouze stát, což může v důsledku ohrozit bezpečnost České republiky. Existuje reálná hrozba prodeje těchto pozemků cizím státním příslušníkům, organizacím nebo dokonce státům, které ohrožují bezpečnost České republiky nebo proti ní vedou nepřátelské aktivity. V zahraničí byly prodeje takových pozemků v blízkosti vojenských objektů zaznamenány. Ministerstvo obrany se tak novelou snaží splatit dluh, který v minulosti na naší obraně a bezpečnosti vznikl.

Novela proto upravuje zákon v několika ohledech. Stanovuje, že nejvýznamnější vojenské objekty smí být jen ve vlastnictví státu. Ministerstvo obrany se snaží již nyní průběžně jednat a dohodnout s majiteli pozemků na odkupu nebo směně. V některých případech ale nebylo úspěšné, protože nemohlo nabídnout vyšší částku, než je v čase a místě obvyklé podle zákona o majetku státu. Nově by úřad získal možnost nabídnout více peněz, což umožní ve vyjednávání větší flexibilitu.

Vlastník pozemku se za současné situace může například rozhodnout, že požaduje vyklizení pozemku nebo že chce pozemek pronajmout či prodat komukoliv, i kdyby to mělo znamenat potencionální bezpečnostní riziko pro Českou republiku. Záleží tedy jen na rozhodnutí vlastníka, jestli bude respektovat požadavky Armády ČR. Ohrožena je tak bezpečnost státu i efektivní rozvoj areálů při jejich přestavbě nebo modernizaci. Problematika se týká zejména čtyř muničních skladů, a to v Týništi nad Orlicí, Dobroníně, Čermné nad Orlicí a Travčicích.

Pokud by všechny snahy o nalezení shody do tří let i přes nabídky směny pozemku a zvýšení odkupní ceny selhaly, bude mít ministerstvo obrany, jako poslední variantu, možnost omezit nebo odejmout vlastnická práva. Šlo by ale o krajní eventualitu, ve všech případech bude vždy preferována dohoda se soukromým vlastníkem pozemku.

Vypořádání majetkových vztahů u nejdůležitějších vojenských objektů je z hlediska obranyschopnosti státu, i v souvislosti se zhoršenou bezpečnostní situací ve světě, nezbytným krokem. Varianta postavit nové budovy a objekty na pozemcích patřících státu by představovala pro stát nepřiměřené náklady a byla by výrazně dražší než odkup soukromých pozemků. Zároveň není jasné, jak dlouho by vybudování takových skladů trvalo, což z hlediska obranyschopnosti státu představuje závažné riziko.

Aby se stát nedostal do stejného stavu s majetkovými vztahy ani v budoucnu, dále navrhuje, aby k ostatním již existujícím vojenským objektům získal alespoň majetkové právo ve formě věcného břemene (služebnosti), pokud to bude resortem obrany a armádou vyhodnoceno jako potřebné a pokud o tom rozhodne soud. (soud zřídí služebnost)

TZ/MO

#EVENT #KONFERENCE

16Led2025

Konference Chemická legislativa 2025

Od 8:00 Do 15:00

Rosmarin Business Centrum, konferenční sál 1. patro

Zobrazit více...