Obří investice onsemi v Rožnově pomůže ekonomice celého kraje

Obří investice onsemi v Rožnově pomůže ekonomice celého kraje

Až tisíc nových pracovních míst, pozitivní vliv na ekonomiku Zlínského kraje a rozvoj celého regionu přinese podle hejtmana Radima Holiše obří investice amerického výrobce polovodičů ON SEMICONDUCTOR (onsemi), který plánuje rozšířit výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm. Investice má dosáhnout 2 miliard dolarů, tedy částky přibližně 46,3 miliardy korun.

Onsemi ještě bude jednat s českou vládou o balíčku investičních pobídek. Po schválení pobídek vládou je ještě musí potvrdit Evropská komise. Onsemi předpokládá, že po rozšíření by celý její rožnovský závod přispíval ročně k hrubému domácímu produktu (HDP) Česka více než šesti miliardami korun. Nový závod má vyrábět inteligentní výkonové polovodiče, které slouží ke zlepšení energetické účinnosti elektromobilů, obnovitelných zdrojů energie nebo datových center s umělou inteligencí. Výroba by navázala na současné provozy, ve kterých se vyrábí krystaly křemíku a křemíkové čipy.

„Společnost onsemi patří ve svém oboru mezi světové top hráče. Velmi nás těší, že se i díky našim aktivitám podařilo dojednat takto významnou investici v našem regionu. Komunikace mezi firmou a krajem probíhala více jak rok. Psali jsme doporučení pro amerického investora i pro vládu. Děláme maximum pro to, abychom nabídli co nejlepší podmínky technologickým společnostem a zvýšili konkurenceschopnost regionu. Investice v Rožnově je pro nás skvělou zprávou, bude mít pozitivní ekonomický dopad na celý Zlínský kraj a přinese až tisícovku nových pracovních míst v atraktivním oboru,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Zlínský kraj dlouhodobě usiluje o vytvoření co nejlepších podmínek pro rozvoj moderních technologických odvětví na svém území. Jedním z dílčích kroků je například vstup kraje do národního polovodičového klastru Czech National Semiconductor Cluster (CNSC), který sdružuje společnosti a instituce, jejichž zájmem je rozvoj odvětví vývoje a výroby polovodičů. CNSC byl zformován v roce 2023 jako nositel české polovodičové agendy připravující Národní polovodičovou strategii.

Krajské zastupitelstvo zároveň 17. června schválilo aktualizaci Regionální inovační strategie Zlínského kraje, kde byla zdůrazněna oblast polovodičů jako jedna z klíčových oblastí specializace Zlínského kraje.

„Klíčová je pro nás také spolupráce s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně. S tou jsme v letošním roce podepsali smlouvu o spolupráci s jasně definovanými cíli. Vstupem do klastru chceme univerzitě pomoci pootevřít dveře k dalším vzdělávacím aktivitám a zahraniční spolupráci, které přilákají talentované lidi ke studiu a práci ve Zlínském kraji. Vzdělaná a vysoce kvalifikovaná pracovní síla je pro jakoukoliv technologickou společnost zcela zásadní a přináší prospěch celému regionu,“ dodal náměstek hejtmana zodpovědný za finance a rozvoj podnikání David Vychytil.

V souladu se zamýšlenou investicí onsemi už Zlínský kraj podpořil zlínskou Univerzitu T. Bati příspěvkem 200 milionů korun na výstavbu nové budovy U1 Fakulty technologické. Podmínkou dotace bylo mimo jiné založení nových studijních oborů, které budou připravovat mladé lidi na práci v moderních technologických odvětvích, a větší důraz na spolupráci s firmami. Jeden z nových programů bude přímo zaměřen na polovodičové materiály a technologii. První studenti by na něj mohli nastoupit už v roce 2026.

Vedení kraje na začátku června rovněž rozhodlo o poskytnutí takzvaného voucheru asistence Univerzitě T. Bati ve výši 403 tisíc korun na přípravu mezinárodního strategického projektu „Silicon Valleys in Europe – SILVA“. Ten má ve spolupráci s onsemi a dalšími partnery z Německa a Nizozemí řešit vzdělávání budoucích odborníků v oblasti polovodičů. Finanční podpora byla UTB poskytnuta v rámci projektu Smart akcelerátor Zlínského kraje III, spolufinancovaného z Operačního programu Jan Amos Komenský. Samotný mezinárodní projekt SILVA má být financován z prostředků European Innovation Council and SMEs Executive Agency (EISMEA).

TZ/Zlínský kraj

Foto: onsemi

#EVENT #KONFERENCE

17Zář2024

NO-DIG 2024

Hotel Palcát a LH Hotel Dvořák, Tábor

Zobrazit více...