Praha slibuje, že přinese více „chytrých“ inovací

Smart Prague

Zastupitelstvo hlavního města Prahy podle svých vyjádření na posledním jednání schválilo aktualizovanou Koncepci Smart Prague, která má podle autorů zlepšit život obyvatel i návštěvníků metropole. Koncepce by se měla nadále řídit nejnovějšími technologickými trendy a upravovat se na základě zpětné vazby od veřejnosti či partnerů.

Původní koncepce vznikla v roce 2017 s cílem proměnit Prahu do roku 2030 v chytré město. Technologie se dnes vyvíjejí překotnou rychlostí, proto ji hlavní město používá jako živý dokument. K tomu patří ji čas od času aktualizovat. Chceme, aby vývoj chytrých řešení odpovídal novým technologickým možnostem a trendům, bral v úvahu zpětnou vazbu od občanů i partnerských subjektů a reagoval na nové celoměstské potřeby,“ říká radní pro oblast ICT, Smart Cities, vědu, výzkum a inovace.

Autoři koncepce tvrdí, že se v ní soustředí především na mobilitu, veřejný prostor, životní prostředí, energetiku a budovy. Městská společnost OICT má zajistit nasazování pilotních IT a smart projektů či technické podpory, rovněž vyvíjí další aplikace, mezi něž prý patří například PID Lítačka.

Mezi již uplatňované inovace řadí město například monitorování kvality ovzduší, analýzu živých dopravních dat na informačních tabulích MHD nebo „chytré“ kontejnery na tříděný odpad, které údajně umožňují efektivnější svoz. Tvůrci koncepce uvádějí, že každoroční vyhodnocování posunu v rozvoji „chytrých“ řešení bude i nadále probíhat prostřednictvím metodiky Smart Prague Index.

TZ