Asociace: Hypotéka na byt je o polovinu vyšší než průměrný měsíční nájem

V současnosti je průměrná měsíční splátka hypotéky na průměrný byt o 53 metrech čtverečních je o polovinu vyšší než průměrný měsíční nájem. V tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici, to uvedla Asociace nájemního bydlení (ANB). Nájemné je tak podle asociace ekonomicky výhodnější než vlastnické bydlení. Rozdíl mezi splátkou hypotéky a nájmem se ale snižuje. Podle asociace je současný průměrný rozdíl 7 768 korun, v roce 2022 to bylo kolem 10 000 Kč. Z dřívějšího průzkumu Akademie věd ČR vyplývá, že většina Čechů si stejně přeje bydlet raději ve vlastním a nájemné podle nich není alternativou.

„Nájemní bydlení ve srovnání s vlastnickým v současné době stále výrazně méně zatěžuje domácí rozpočty a lze říct, že se vyplatí po celé ČR. Domníváme se, že trend je dlouhodobý a posilování nájemního bydlení bude pokračovat i po poklesu úrokových sazeb u hypoték,” uvedl člen prezidia ANB Jan Rafaj.

Asociace odhaduje, že díky nastoupenému trendu bude v Česku v roce 2030 bydlet v nájmu kolem čtvrtiny lidí. Ještě rychleji by měl růst počet takzvaných institucionálních pronajímatelů provozujících stovky nebo tisíce bytů. Podle majitelky společnosti BTR Consulting a členky vedení ANB Zuzany Chudoba je například na pražském trhu 2326 nájemních bytů v institucionálně spravovaných novostavbách. „Z našeho průzkumu vyplývá, že v roce 2030 bude takto profesionálně spravovaných bytů kolem 10 000, tedy pětkrát víc,” dodala Chudoba.

Přestože nájemní bydlení nabízí například větší flexibilitu, negativem podle viceprezidenta ANB Jakub Vysockého může být, že nevytváří žádnou majetnou hodnotu, ale podnájemníci investují do cizího. Proti nájemnímu bydlení vypovídá také skutečnost, že nájemce nemůže ovlivnit výši nájemného, a tudíž nemá fixně stanoveno, kolik bude v nejbližších letech platit. Součástí institucionalizovaného nájemného bydlení jsou pak v dnešní době služby, které se následně propisují do finálních cen nájmů.

Ze srpnových dat BTR Consulting po porovnání s údaji poradenské společnosti Deloitte vyplývá, že cena nájemného v pražském BTR bytu, který je plně vybavený, v průměru vyjde na 534 korun za metr čtvereční. Přestože jeho součástí jsou také poplatky za energie a služby, vyjde v průměru o téměř 150 korun za metr dráž, než je průměr u tradičních nájemných bytů. Momentální neobsazenost takových nabízených bytů je 28 procent a tři čtvrtiny nájemníků tvoří Češi.

Podle průzkumu Sociologického ústavu Akademie věd ČR, kterého se účastnilo 2019 respondentů starších 18 let, 94 procent lidí nepovažuje nájemní bydlení za alternativu a 92 procent si myslí, že nejlepší je úspory utratit za vlastní bydlení. Dvě třetiny mladých lidí míní, že je bydlení méně dostupné než pro generaci jejich rodičů. Lidé nad 60 let viní z nedostupnosti hlavně stát, mladší generace naopak uvádějí rostoucí ceny pozemků, stavebních prací a spekulace na trhu.

ANB byla založena v roce 2020 a sdružuje 11 majitelů rezidenčních bytů v ČR, kteří vlastní přes 55 000 nájemních bytů.

TZ/ČTK

#EVENT #KONFERENCE

17Zář2024

NO-DIG 2024

Hotel Palcát a LH Hotel Dvořák, Tábor

Zobrazit více...