Přeskočit na obsah

Krajský datový portál zaznamenal další mimořádné úspěchy na evropské úrovni

HK datový portál

Datový portál Královéhradeckého kraje získal další dvě významná ocenění. Řadí se tak mezi nejúspěšnější evropské projekty v oblasti inovací ve veřejné správě. Zástupci kraje ocenění převezmou v březnu v nizozemském Maastrichtu a v květnu ve španělské metropoli Barceloně. Portál kraj spustil v roce 2021 na adrese www.datakhk.cz, kde slouží odborné i laické veřejnosti.

„Náš datový portál i celá oblast krajských otevřených dat se zařadily do společnosti nejinspirativnějších inovativních projektů Evropských tvůrců politiky. Oba naše úspěchy jsou výsledkem výjimečné profesionality a pracovního nadšení týmu krajského datového portálu. Užitečná data o kraji, volně dostupná v přehledné formě, jsou cestou, jak může moderní veřejná správa přistupovat k zpřístupňování všech druhů informací,“ zdůraznil první náměstek hejtmana, odpovědný za oblast inovací, investic a informačních technologií Pavel Bulíček.

Evropský institut veřejné správy EIPA ocenil Královéhradecký kraj za otevřená data Certifikátem dobré praxe v evropské soutěži EPSA 2023-24. Jedná se o ocenění za výjimečnou inovaci ve veřejné správě. Soutěž se koná v rámci Evropské unie a Královéhradecký kraj se prosadil v konkurenci 151 projektů.

Projekt Katalog otevřených dat a Datový portál Královéhradeckého kraje Data KHK se také stal jedním z deseti finalistů v kategorii Technologie pro demokracii v prestižní evropské soutěži Innovation in Politics Awards 2024 (Inovace v politice 2024). Zajistil si tím místo v oficiálním Showroomu, kde jsou za celou dobu fungování soutěže (od roku 2017) k nalezení pouze dva české projekty.

Ocenění od Evropského institutu veřejné správy si tým krajského datového portálu převezme během třídenního slavnostního setkání v nizozemském Maastrichtu v březnu 2024. Zde také institut v roce 1981 vznikl jako nezávislá instituce zabývající se vzděláváním a výzkumem v oblasti veřejné správy.

Finále v Barceloně

Další úspěch datového portálu je umístění ve finále soutěže Inovace v politice 2024. O vítězi se rozhodne na slavnostním galavečeru v prostorách Námořního muzea v Barceloně v květnu. Ocenění Inovace v politice uděluje mezinárodní Innovation in Politics Institute.

V rámci slavnostního setkání dostanou všichni finalisté možnost vyměnit si mezi sebou svou dobrou praxi a získat nové kontakty na zástupce politických stran, společností a médií z celé Evropy.

Letošního ročníku se zúčastnilo 334 projektů z 26 evropských států, a to v kategoriích Demokracie, Ochrana klimatu, Technologie pro demokracii, Inovace ve veřejné správě, Sociální soudržnost, Místní rozvoj a Vzdělávání.

TZ

Napsat komentář