Kurzy digitálního vzdělávání prošlo za rok 12 000 lidí, k dispozici budou ještě dva roky

Kurzy digitálního vzdělávání MPSV

Kurzy digitálního vzdělávání na všech úrovních prošlo za rok přibližně 12 000 lidí z celé ČR, zaměstnaných i nezaměstnaných. Díky dotacím z Národního plánu obnovy může účastník kurzu prostřednictvím úřadu práce získat příspěvek až 50 000 korun. Do konce roku 2025 je na kurzy vyčleněno 6,5 miliardy korun. Na Veletrhu práce a vzdělávání Klíč k příležitostem v Plzni to řekla Jana Malá, vrchní ministerský rada ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

Na veletrhu sháněly desítky zaměstnavatelů i agentur práce tisíce pracovníků, zejména operátorů výroby. Je jediný v kraji zaměřený na všechny profese i věkové kategorie, řekla Jana Brabcová, jednatelka pořádající firmy Grafia a prezidentka Asociace institucí vzdělávání dospělých. Přišli stovky středních škol, Ukrajinců, ale i aktivní senioři.

„Jsem velmi rád, že kurzů rekvalifikačních a dalšího vzdělávání přibývá a že stát tomu pomáhá. Spousta lidí vystudovala obory, které jsou dnes mrtvé, například sazeč a opravář psacích strojů, a my pro ně musíme najít uplatnění. A hodně firem se robotizuje a potřebují víc kvalifikované lidi,“ řekl hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Stát by měl podle něj firmám, které umí samy vzdělávat zaměstnance, dávat daňové úlevy.

„Teď je častým problémem nejen to, že člověk potřebuje úplně změnit svoji kvalifikaci, anebo i když dělá stejnou práci, tak mu na ni dosavadní kvalifikace přestává stačit, protože se mění prostředky, které k ní používá. A proto teď klademe důraz na vzdělávání v ‚digi‘. Na webu MPSV se může každý přihlásit, nemusí být uchazečem o zaměstnání, a úřad práce mu kurz zaplatí,“ ředitelka Úřadu práce v Plzni Pavla Janovská.

Podpora digitálního vzdělávání se podle Malé zaměřuje na všechny úrovně – od lidí, kteří neumějí zapnout počítač, až po profesionály, kteří přesně vědí, v čem se zlepšit. „Databáze rekvalifikací a kurzů dalšího vzdělávání je na webu, kde si může každý najít svůj kurz a stát mu na něj přispěje 50 000 korun. Může to využít i třeba kadeřnice, která pracuje na sebe. Chce mít pěkné webové stránky a sociální sítě, a tak si tam najde svoje kurzy,“ uvedla Malá. Lidé se učí to, co zrovna potřebují, minimální délka je 16 hodin.

Kurzy hodně využívají specifické skupiny, které by se jinak složitě vzdělávaly. „Jsme rádi například za rodiče na rodičovské dovolené, protože pro ně je velmi obtížné si nějak zařídit hlídání, takže jsou tam on-line kurzy. Dále jsou to lidé, kteří pracují od pondělí do pátku a vyhledávají víkendové kurzy,“ uvedla Malá. Využívají je i aktivní pracující senioři, kteří se chtějí udržet na trhu práce. „Poprvé se obracíme i na zaměstnané, chtěli bychom naučit lidi vzdělávat se celoživotně,“ řekla. Řada zaměstnavatelů požaduje znalosti práce s umělou inteligencí.

MPSV má v nabídce přes 1 300 kurzů a několik set vzdělavatelů, kteří zaručují kvalitu výuky.

TZ/ČTK

#EVENT #KONFERENCE

17Zář2024

NO-DIG 2024

Hotel Palcát a LH Hotel Dvořák, Tábor

Zobrazit více...