Přeskočit na obsah

Ombudsman apeluje: Příspěvek na péči je potřeba adekvátně zvýšit ve všech stupních

peníze česká koruna

Osm let se příspěvek na péči ve dvou nejnižších stupních nezvýšil. Vládní koalice nyní navrhuje zvýšit příspěvek jen ve vyšších stupních. Podle ombudsmana je navýšení příspěvku nedostatečné. „Apeluji na adekvátní zvýšení příspěvků na péči ve všech stupních. Obávám se o zranitelné skupiny lidí, které momentálně nemají příliš zastání,“ uvedl ombudsman Stanislav Křeček.

Příspěvek na péči ve stupních I a II se zvýšil naposledy v roce 2016. Od té doby došlo k nárůstu inflace a cen sociálních služeb o desítky procent. Ministr práce a sociálních věcí v únoru představil poslanecký pozměňovací návrh, kterým se má zvýšit příspěvek ve stupních III a IV. Příspěvek ve stupni I by měl zůstat v dosavadní výši 880 Kč. K tomu, aby člověk získal příspěvek ve stupni I, musí každodenně nezvládat 3 až 4 základní životní potřeby. Ve stupni II se má příspěvek zvýšit u dospělých pouze o 500 Kč a u dětí o 800 Kč.

„Příspěvek ve stupni I dnes nestačí ani k úhradě 6 hodin osobní asistence za měsíc. Jeho nezvýšení tak opravdu není dobrá zpráva. Ale ani úprava ve stupni III a IV lidem s postižením nezaručí nezávislý a důstojný život v domácím prostředí, na který mají právo,“ uvedl zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm s odkazem na článek 19 Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením OSN.

Zvláště se obáváme o rodiny s malými dětmi s postižením. Děti závislé na péči jiné osoby mají většinou přiznaný stupeň I a II. Pečujícím bývá rodič a příspěvek na péči v nižších stupních ani zdaleka nepokrývá výpadek příjmu v rodině. Pečující rodič zpravidla nepracuje nebo pracuje na zkrácený úvazek a dítě nemá nárok na invalidní důchod. Velmi náročná je pak situace pro samoživitele. „Bez podstatného zvýšení příspěvku ve stupních I a II tak bude stát ještě více šetřit na těch nejzranitelnějších,“ upozornil ombudsman.

Dlouhodobě upozorňujeme, že současná výše příspěvku na péči nestačí. Minulý rok jsme doporučili Poslanecké sněmovně, aby požádala vládu o zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních. Z příspěvku na péči si lidé platí nezbytnou podporu a pomoc s běžnými základními činnostmi, jako je hygiena a výkon fyziologických potřeb, oblékání nebo péči o zdraví. Tu jim poskytují sociální služby nebo neformální pečující.

TZ

Napsat komentář