Europoslanci schválili posílení práv kurýrů či řidičů platforem

kurýr auto EU pravidla

Lepší pracovní podmínky pro pracovníky digitálních platforem, jako je Uber, dnes schválili poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku. Cílem směrnice je větší ochrana a posílení postavení lidí, kteří pracují například jako kurýři nebo řidiči na objednávku pomocí aplikací, a obecně větší transparentnost zaměstnání v nových formách práce.

Ve prospěch směrnice, která má zastavit praxi „falešné“ samostatně výdělečné činnosti, hlasovalo 554 poslanců, proti bylo 56 a 24 se hlasování zdrželo. V minulosti se hovořilo o tom, jak stanovit, kdy už může být například kurýr považován za zaměstnance. Výsledkem je dohoda, že dané podmínky si stanoví členské státy vlastními předpisy, směrnice pro to nicméně vytvořila rámec.

Z 21 českých europoslanců jich návrh podpořilo 11. Pro hlasovali všichni tři zástupci Pirátů (Marcel Kolaja, Markéta Gregorová a Mikuláš Peksa, frakce Zelených), Martina Dlabajová a Dita Charanzová (nezávislé, zvolené za ANO) z frakce Renew, Radka Maxová (nezávislá, zvolená za ANO) ze socialistické frakce, Kateřina Konečná (KSČM, levicová frakce GUE/NGL), Luděk Niedermayer (TOP09), Stanislav Polčák (STAN), Jiří Pospíšil (TOP09) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) z lidovecké frakce EPP. Jejich kolegyně z frakce EPP Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) se zdržela společně s Ivanem Davidem (zvolený za SPD) a čtyřmi europoslanci z konzervativní frakce ECR (Alexandr Vondra, Evžen Tošenovský, Veronika Vrecionová, Jan Zahradil, všichni ODS). Čtyři europoslanci – Ondřej Knotek, Martin Hlaváček a Ondřej Kovařík (všichni ANO, frakce Renew) – a Hynek Blaško (zvolený za SPD) byli proti.

Novinka mimo jiné stanoví, že pracovníky těchto platforem nebude možné propustit na základě automatizovaného nebo algoritmického rozhodovacího procesu. V těchto případech bude nutný lidský dohled.

Nový předpis také znamená větší ochranu pro platformové pracovníky, jelikož platformám zakáže zpracování některých osobních údajů, například o psychickém stavu nebo osobním přesvědčení.

„Díky této směrnici bude mít až 40 milionů pracovníků platforem v EU přístup ke spravedlivým pracovním podmínkám. Tato historická dohoda jim poskytne důstojnost, ochranu a práva,“ uvedla italská zpravodajka Elisabetta Gualminiová ze socialistické frakce.

Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy z frakce Zelených se jedná o dlouho očekávanou směrnici, která „poskytne jistotu milionům pracovníků, kteří doteď neměli téměř žádná práva ani sociální jistoty“. „Skončí tak vykořisťování těchto lidí pomocí technologických obrů,“ dodal.

Podle dat Evropské komise pro platformy v roce 2021 v EU pracovalo nejméně 28 milionů lidí a do roku 2025 by se tento počet mohl přiblížit 43 milionům. Většina z nich pracuje jako samostatně výdělečná osoba. Provozovatelé přepravních či rozvážkových firem jim proto nemusí platit zdravotní či sociální pojištění ani zaručit minimální příjem.

TZ/ČTK

#EVENT #KONFERENCE

17Zář2024

NO-DIG 2024

Hotel Palcát a LH Hotel Dvořák, Tábor

Zobrazit více...