Mezi provozovatele prodejen na venkově půjde přes 4 miliony korun

Mezi provozovatele prodejen na venkově půjde přes 4 miliony korun

Královéhradecký kraj opět rozdělí další finanční prostředky provozovatelům malých prodejen na venkově. Provozovatelé obchodů v obcích či jejich místních částech do tisíce obyvatel s jedinou prodejnou obdrží prostřednictvím krajského dotačního programu více jak 4,2 milionu korun.

„Podpora venkovských prodejen se dlouhodobě osvědčuje a proto každoročně navyšujeme objem finančních prostředků v krajském dotačním programu. Zejména pro starší spoluobčany v malých obcích jsou tyto obchody mnohdy jedinou alternativou pro nákup potravin mimo velká obchodní centra. Kromě samotného nakupování tyto obchody často slouží jako místo sousedských setkávání. Krajská podpora provozu těchto obchodů také pomáhá ke zpomalení vylidňování malých obcí, kdy se obyvatelé těchto oblastí často stěhují do větších měst,“ vyzdvihl smysl dotačního programu radní pro oblast regionálního rozvoje, grantů a dotací Adam Valenta.

Mezi uznatelné výdaje projektu je možné zařadit veškeré finanční prostředky vynaložené po celý rok, zejména na zaměstnance podílející se na chodu prodejny, pronájem prodejny či skladu, vytápění, osvětlení, či služby související s provozem a údržbou prodejny. Dále pak na výdaje spojené s telekomunikačními službami a připojením k internetu či obsluhou bezhotovostních plateb. Rozmezí poskytnuté dotace je od 20 do 60 tisíc korun, přičemž stále platí, že 50 procent nákladů hradí krajská dotace a druhou polovinu pokryje obec, kde prodejna poskytuje své služby.

„V tomto kole krajského dotačního programu jsme podpořili 80 žádostí, přičemž většina z nich směřovala na zachování či obnovu kamenných prodejen. Podpora zároveň cílila na provoz pojízdných prodejen, které fungují například v Budčevsi, Jičíněvsi, Kopidlně, Trnově nebo Dobrušce,“ doplnil radní Valenta.

Královéhradecký kraj se podpoře prodejen v malých obcích věnuje dlouhodobě. Od roku 2019 až dosud podpořil celkem 384 žádostí za téměř 17 milionů korun.

TZ

#EVENT #KONFERENCE

20Čvn2024

Obec řádným hospodářem 2024

Od 9:00 Do 17:00

Kongresové centrum Praha, sál "Klub H"

Zobrazit více...