MZP: Stavebnictví rozhýbou dotace na zateplení

budova nemovitost daň

Tuzemské stavebnictví trápí nízký počet zakázek v oblasti výstavby novostaveb. Tolik potřebné oživení přinese masivní rozšíření dotačního titulu Nová zelená úsporám a nová investiční podpora na renovace veřejných budov, financovaná mimo jiné i z Modernizačního fondu.

Oslabenému tuzemskému stavebnictví přichází na pomoc vlna protikrizových opatření v rámci nového programu Nová zelená úsporám a dotace na renovace veřejných budov. Finanční injekce ve výši 100 miliard korun se bude skládat zhruba z 60 miliard soukromých investic vlastníků do rekonstrukce nemovitostí a 40 miliard budou představovat státní dotace na snížení spotřeby energií, tedy zejména na zateplení budov.

Podle analýzy Asociace výrobců minerální izolace (AVMI) by zmiňované 3 % renovační tempo znamenalo ročně renovovat 6 300 bytových a přes 50 000 rodinných domů. Asociace proto letos očekává významný nárůst poptávky nejen po tepelné izolaci, ale zejména po pracích souvisejících se zateplováním a rekonstrukcí budov.

Dotace směřující do rezidenčního sektoru, tedy bytů a domů, může pokrýt více než 50 % nákladů na konkrétní energetická opatření, což sníží náklady na celkovou rekonstrukci o desítky procent.

Novinkou je další nabídka dotací na renovace veřejných budov.

Přehled investiční podpory pro veřejné budovy

Aktuálně jsou otevřené dvě výzvy z Operačního programu Životní prostředí

– Výzva se zaměřuje na snížení energetické náročnosti veřejných budov a je platná pro Středočeský, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina – opzp.cz/dotace/38-vyzva.

– Výzva se zaměřuje na snížení energetické náročnosti veřejných budov a je platná pro Ústecký, Karlovarský, Pardubický, Liberecký, Královéhradecký, Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj – opzp.cz/dotace/37-vyzva.

V říjnu se otevřou další tři výzvy z Modernizačního fondu

– Výzvy ENERGov č. 1/2023 – Energetická účinnost ve veřejných budovách a infrastruktuře – pro území hl. m. Prahy

– Výzvy ENERGov č. 2/2023 – Energetická účinnost ve veřejných budovách a infrastruktuře – památkově chráněné budovy a architektonicky cenné stavby

– Výzvy ENERGov č. 3/2023 – Energetická účinnost ve veřejných budovách a infrastruktuře – Podpora efektivní výstavby mateřských, základních a středních škol

TZ

#EVENT #KONFERENCE

20Čvn2024

Obec řádným hospodářem 2024

Od 9:00 Do 17:00

Kongresové centrum Praha, sál "Klub H"

Zobrazit více...