Rakousko vyšetřuje ekologické aktivisty podle paragrafu o zločinecké skupině

Letzte Generation

Státní zastupitelství ve Vídni vyšetřuje klimatické aktivisty ze skupiny Letzte Generation (Poslední generace) v souvislosti s jejich nedávnými protesty na základě paragrafu o zločinecké skupině. Informovala o tom agentura APA. Za založení zločinecké skupiny nebo za členství v ní podle rakouských zákonů hrozí až tři roky vězení.

Mluvčí prokuratury Judith Zisková řekla, že vyšetřování se týká protestů konaných 20. listopadu a v následujících dnech, kdy se aktivisté „přibetonovali” k vozovce na dálnici A2 nebo na okruhu kolem vídeňského centra za použití směsi vteřinového lepidla a písku. „Protesty dosáhly nové úrovně,” podotkla mluvčí. K odstranění aktivistů ze silnic bylo potřeba nasadit těžkou techniku a vozovky byly poškozené. Šlo přitom o úseky považované za součást rakouské kritické infrastruktury.

Zástupci Letzte Generation agentuře APA řekli, že prokuratura na základě paragrafu o zločinecké skupině vyšetřuje 23 členů skupiny.

Právní zástupce aktivistů Ralf Niederhammer připomněl, že paragraf o zločinecké skupině je v rakouském trestním zákoníku kvůli boji s organizovaným zločinem. „Nyní se používá proti občanskému hnutí považovanému za otravné,” řekl.

Skupina Letzte Generation vyšetřování označila za kriminalizaci pokojných protestů a vzkázala, že akce budou pokračovat do doby, než politici zavedou účinná opatření k ochraně klimatu.

APA uvádí, že letos v květnu se na základě podobného paragrafu konaly razie proti klimatickým aktivistům v Bavorsku. Teprve nedávno soud v Mnichově rozhodl, že se tyto domovní prohlídky odehrály v souladu se zákonem a uvedl, že Letzte Generation splňuje kritéria zločinecké skupiny.

TZ

#EVENT #KONFERENCE

17Zář2024

NO-DIG 2024

Hotel Palcát a LH Hotel Dvořák, Tábor

Zobrazit více...