Přeskočit na obsah

Vláda projedná zrušení automatického zřízení datové schránky pro občany

jednání sněmovna zákon

Vláda ve středu projedná zrušení automatického zřízení datové schránky pro občany poté, co se ke kterékoli digitální službě státu přihlásí například bankovní identitou nebo eObčankou. Původně měla povinnost platit od ledna příštího roku, podle ministerstva vnitra bylo však pravidlo příliš ambiciózní. Vnitro navrhuje návrat k dosavadní úpravě, podle které se datová schránka fyzické osobě zřídí výlučně na její žádost.

„V kontextu aktuální společenské situace se úprava jeví být příliš ambiciózní a ze strany fyzických osob je automatické zřizování datové schránky, jejíž případná deaktivace vyžaduje aktivní úkon fyzické osoby, vnímáno jako příliš zatěžující,“ uvádí předkladatelé v materiálu.

Automatické zavedení datových schránek pro občany po použití jejich elektronické identity bylo loni schváleno jako součást zákona, který má usnadnit sdílení informací mezi úřady a urychlit digitalizaci státní správy. Schránku podle zákona automaticky dostanou dva miliony držitelů živnostenského oprávnění a asi 200.000 právnických osob, které ji dosud nemají. Nyní funguje 1,667 milionu datových schránek, z toho asi tři čtvrtě milionu bylo zřízeno povinně a 910.000 dobrovolně. Schránku si dosud musely povinně zřídit úřady nebo právnické osoby, dobrovolně si ji pak může založit každý občan.

Materiál jde na vládu se dvěma rozpory. Ministerstvo dopravy chce automatické zřízení pro občany zachovat. „Máme za to, že předmětná stávající právní úprava je namístě a přispěje k vyšší míře žádoucí digitalizace v naší společnosti,“ napsalo ministerstvo. Úřad zmocněnkyně vlády pro lidská práva zase žádal, aby povinnost zřízení datové schránky pro další subjekty byla odložena o rok. Podle vnitra ale tato připomínka přesahuje rámec návrhu zákona, jehož cílem je pouze zrušení povinnosti pro fyzické osoby.

Prostřednictvím datové schránky lze podat daňové přiznání, zažádat o výpis z rejstříku trestů, získat výpis bodů řidiče nebo například zaslat omluvenku dítěti do školy.

TZ

Foto: Shutterstock

Napsat komentář