Vláda schválila strategii digitalizace Česka do roku 2030

digitalizace ČR plán vláda

Vláda schválila strategii digitalizace do roku 2030. Jejím cílem je zvýšit digitální gramotnost, rozšířit infrastrukturu, podpořit digitální transformaci firem nebo rozšířit dostupnost služeb státu prostřednictvím internetu. Po jednání kabinetu to novinářům řekl vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Dokument podle Bartoše vychází z evropské strategie, která má naplnit unijní cíle pro dosažení digitální transformace ekonomiky. Evropská komise bude českou strategii, stejně jako strategie ostatních členských zemí EU, pravidelně hodnotit a poskytovat doporučení pro případné úpravy.

Česko si klade za cíl zvýšit do roku 2030 podíl digitálně gramotných lidí na 80 procent ze současných 60 procent, uvedl Bartoš. Podle něj to bude důležité s ohledem na vývoj trhu práce, kde zanikne kolem 330 000 nynějších pracovních míst, na místo nichž se vytvoří zhruba půl milionu jiných, která ale budou vyžadovat základní digitální dovednosti. Bartoš zmínil například schopnost on-line komunikace nebo práci s některými druhy softwaru.

Dalším cílem strategie je rozšíření digitální infrastruktury, zejména zajištění vysokorychlostního internetu. Podle Bartoše je zásadní zlepšit jeho dostupnost na venkově, kde je v současnosti horší než ve velkých městech. Zajištění dobrého připojení v regionech považuje vicepremiér za důležité proto, aby v regionech mohly působit firmy s vysokou přidanou hodnotou.

Strategie by také měla pomoci k digitální transformaci podniků, aby se zvýšila jejich konkurenceschopnost. Čtvrtým cílem je poskytnutí více služeb státu občanům v digitální formě, což podle Bartoše snižuje byrokracii a tím i náklady na straně státu, ale zároveň zkracuje ekonomicky neefektivní čas, který lidé tráví na úřadech.

TZ

#EVENT #KONFERENCE

Žádné události