Vláda schválila zákon k veřejným dražbám, přizpůsobí je elektronizaci

dražba zákon

Vláda schválila nový zákon o veřejných dražbách, který by měl přizpůsobit dražby elektronizaci. Dokumenty budou například povinně zveřejňovány v novém informačnímu systému s názvem Centrální evidence veřejných dražeb. Informovalo o tom ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Podle úřadu nová pravidla výrazně zrychlí a zjednoduší proces veřejných dražeb. Zákon nyní projedná Poslanecká sněmovna.

„Připravili jsme zákon, který bere v úvahu, že většina dražeb probíhá elektronickou formou, a odstraňuje zbytečné a omezující požadavky kladené zastaralou legislativou,“ řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Ke zjednodušení podle něj přispěje i zveřejňování dražebních dokumentů v novém informačnímu systému Centrální evidence veřejných dražeb. Stávající systém z roku 2000 podle ministerstva už neodpovídá současným standardům, nový systém by měl celý proces zautomatizovat a seznam dražebníků propojit se základními centrálními registry.

Nový zákon zároveň podle resortu odstraní současný nesoulad stávající právní úpravy s občanským zákoníkem a sjednotí pravidla pro konání dražeb. Současně nastaví pravidla pro aukce a dražby, které byly dosud prováděny bez jasných pravidel mimo zákonnou úpravu veřejných dražeb. Od sjednocení pravidel si úřad slibuje větší srozumitelnost a právní jistotu zúčastněných osob.

TZ

Foto: Shutterstock

#EVENT #KONFERENCE

17Zář2024

NO-DIG 2024

Hotel Palcát a LH Hotel Dvořák, Tábor

Zobrazit více...