Přeskočit na obsah

Cestující ve Zlínském kraji budou moci platit jízdné moderní aplikací

autobus aplikace

Cestující ve Zlínském kraji budou moci platit jízdné v autobusech a vlacích moderní aplikací. Před zahájením cesty jim bude stačit přejet prstem po obrazovce telefonu se systémem iOS nebo Android a aplikace vyřeší zbytek. Pomocí senzorů a technologií pro určování polohy vyhodnotí, jakými linkami zákazník cestoval a následně automaticky naúčtuje cenu nejvýhodnější jízdenky. Uvedl to dnes v tiskové zprávě Martin Štětkář, jednatel společnosti Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje (KOVED), která se v regionu stará o integrovanou dopravu.

Firma KOVED zahájila spolupráci se švýcarskou společností FAIRTIQ, která se novými technologiemi při placení jízdného zabývá. Integrovaná doprava Zlínského kraje se podle zástupců společnosti KOVED stane prvním systémem veřejné dopravy v České republice, v němž bude možné cestovat právě s aplikací FAIRTIQ. Začátek provozu předpokládá letos v létě.

Při využití aplikace cestující podle Štětkáře nezaplatí více, než je cena celodenní jízdenky, ať už celokrajské, nebo městské. „Všechny platby proběhnou ze spárované platební karty. Při kontrole jízdenek průvodčím, revizorem nebo řidičem zobrazí aplikace kontrolní QR kód, který prokáže, že byl FAIRTIQ před zahájením cesty spuštěn,“ uvedl jednatel.

Aplikace podle zástupců společnosti KOVED funguje ve Švýcarsku, Lichtenštejnsku a dále ve vybraných regionech Rakouska, Německa a Francie. Brzy by měla být zprovozněná též v Dánsku. Česko se tak stane sedmou zemí, kde bude tato technologie v provozu.

Začátkem letošního roku podepsal Zlínský kraj se zástupci Zlína a Otrokovic na Zlínsku dohodu o spolupráci, v níž se smluvní strany zavazují plně integrovat městskou hromadnou dopravu (MHD) ve Zlíně a Otrokovicích do jednotného tarifního systému krajské integrované dopravy. „Díky flexibilitě, jednoduchosti používání i snadné implementaci libovolné tarifní struktury by se FAIRTIQ měl stát prvním kanálem, který bude používat nové jednotné jízdné,“ doplnil náměstek hejtmana pro dopravu Radek Doležel (ANO).

TZ/ČTK

Napsat komentář