Přeskočit na obsah

Dánský OS2 objasňuje právní základ pro open source v obcích

OS2 open source

Obce v Dánsku využívající a přispívající k open source vítají právní poznámku napsanou pro OS2, dánskou komunitu veřejných služeb, která sdružuje své úsilí při vývoji open source nástrojů.

Se svou „open source notat“ se OS2 snaží odpovědět na právní otázky, které mohou mít obce ohledně softwaru s otevřeným zdrojovým kódem. Dokument objasňuje celkový dánský kontext i kontext komunity OS2. Tento dokument se zabývá evropskými iniciativami, jako je prohlášení o eGovernmentu v Tallinnu, programy Komise ISA a ISA² a veřejná licence Evropské unie (EUPL).

Poznámka například vysvětluje, jak dánská a evropská pravidla pro zadávání veřejných zakázek umožňují obci specifikovat, že nabízená softwarová řešení musí být k dispozici na základě open source licence. „Požadavek na otevřený zdroj podporuje otevřenou soutěž, která je účelem pravidel pro zadávání veřejných zakázek,“ píšou právníci.

Další sekce pojednává o softwaru, který byl vyvinut speciálně pro obec, která jej nyní chce zpřístupnit jako open source. Zde právní experti poukazují na to, že je to v zájmu obce i jejích občanů.

Otevřené obce
Právní odborníci také vytvořili rozhodovací strom („beslutningstræ“), který pomůže obcím určit, zda a kdy mohou přinést projekty do komunity OS2.

S poznámkou OS2 cituje zástupce svých členů, kteří vítají právní vysvětlení. Cituje například Marii Gottlieb Danneskiold-Samsøe, vedoucí digitalizace ve vesnici Vallensbæk (a členka správní rady OS2), přičemž uvádí, že poznámka odstraní hlavní překážku pro obce, aby mohly začít s OS2 a učinit z open source úspěšnou platformu.

OpenDenmark, nevládní organizace založená v roce 2019 za účelem podpory otevřenosti, také uvítala právní objasnění. Organizace uvádí deset dalších důvodů a vyzývá všechny dánské obce, aby „otevřely svou obec“.

Z 98 dánských obcí je 64 (nebo dvě ze tří) členy OS2.

Napsat komentář