Přeskočit na obsah

Liberecký kraj zkouší BIM v pilotním projektu

BIM model Liberecký kraj

Krajští radní rozhodli o výběru dodavatele veřejné zakázky na zpracování projektové dokumentace nového Centrálního depozitáře pro Liberecký kraj. Ta má být zpracována digitální pracovní metodou používanou ve stavebním průmyslu, tzv. BIM (Building Information Modeling – Informační model budovy). Depozitář má vyrůst v Českém Dubu.

„Prostřednictvím metody BIM vznikne jakési digitální dvojče stavby. Smyslem je již během přípravy projektu eliminovat množství případných chyb a nedostatků. Projektová dokumentace je tak díky tomu přesnější,“ řekl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Metoda BIM je současným trendem a postupně ji využívají i další kraje či města. Například v našem regionu byla tímto způsobem připravena projektová dokumentace při výstavbě nákupního střediska OC Central v Jablonci nad Nisou. Používají ji i státní organizace jako Lesy České republiky. S BIM jsou budovy plánovány, konstruovány a řízeny s vyšší kvalitou v rámci dohodnutého plánu a rozpočtu.

V případě zakázky zadávané Libereckým krajem jde o pilotní projekt. „Od roku 2022 má být použití BIM pro nadlimitní veřejné zakázky na stavební práce financované z veřejných rozpočtů povinné. Chceme proto být na dobu, kdy se projekt depozitáře uskuteční, připraveni,“ upřesnil Zbyněk Miklík. „Využití metody BIM umožní lépe a transparentně kontrolovat samotný průběh stavby a minimalizovat dodatečné náklady. Ve výsledku jde o úsporu veřejných peněz,“ vysvětlil náměstek Miklík.

Do tendru na dodavatele na „Zpracování nového centrálního depozitáře pro Liberecký kraj“ se přihlásilo devět společností. „Ověřování referenčních služeb zabralo více času než obvykle a bylo komplikované i z důvodu neukotvení BIM v právním systému České republiky. Chybí totiž jakékoliv standardizace,“ poznamenal Zbyněk Miklík. Vybraným dodavatelem je společnost TECHNICO Opava s.r.o., která s metodou BIM dlouhodobě pracuje a využívá ji, i když není objednavateli poptávána. „Očekáváme od společnosti TECHNICO Opava profesionální přístup na základě jejich dlouhodobých zkušeností s touto metodou. Předpokládáme, že společnost předá „prováděcí“ informační model ke konci roku 2023. Stavební povolení by mělo nabýt právní moci v prvním kvartálu stejného roku.“

Příprava budování depozitáře představuje náročnou akci. Stavět se začne v závislosti na tom, kdy se podaří sehnat peníze. Projektová dokumentace vyjde na 10 milionů korun včetně DPH, samotná stavba na 200 milionů. Liberecký kraj chce na stavbu depozitáře využít i evropské dotace. Centrální depozitář by měl vzniknout na bývalých pozemcích společnosti Silnice LK na okraji Českého Dubu, je plánován jako pasivní, nízkoenergetický objekt vybavený nejmodernější technikou, která pro skladování muzejních sbírek zajistí a udrží optimální podmínky. Budova pojme až stovky tisíc předmětů, na jejichž uložení jsou potřeba tisíce metrů čtverečních. Hotový je i architektonický návrh. Jeho autorem je kancelář Adam Rujbr Architects.

TZ

@RadekVyskovsky

Napsat komentář